Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Děsivé tornádo na Moravě: Na lidi padaly stromy, záchranáři hlásí nejméně pět mrtvých

Zničující tornádo.
Zdroj: Se svolením Bee Laa, Davida de Zabedroskyho, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Tornádo na Moravě

Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřelo nejméně pět lidí. Ráno se hovořilo o třech obětech, ale policie kolem poledne informovala o dalších dvou. Hrozivé tornádo i bouře zasáhly jak Břeclavsko tak i Hodonínsko. Ničily domy i auta, desítky lidí bylo zraněných a škody jdou až do stovek milionů. 


Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Bouře ničila domy, auta i zeleň. Bothová uvedla, že záchranáři ošetřili a do nemocnic poté převezli 63 lidí, z toho deset bylo deset těžce zraněných. „Tři pacienty se nám nepodařilo zachránit," doplnila mluvčí. Později podle informací policie přibyly další dvě oběti.

Mnoho zraněných

„Do půlnoci jsme ošetřili a odtransportovali do zdravotnických zařízení na pět desítek pacientů. Zraněných bude ještě mnohem více, protože posádky jsou stále v terénu, stále pečují o pacienty. Chystají se transporty do zdravotnických zařízení a k některým zraněným jsme se zatím vůbec nedostali, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková pro server iROZHLAS.cz.

Podle Kropáčkové řeší záchranáři nehody, zavalené lidi v domech i pacienty, na které spadly stromy. V terénu je 22 posádek jihomoravských záchranářů. „Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2,“ uvedla Kropáčková.

Pátrá se v budovách

„Zranění se řešila především přes noc, ale máme tři obce, kde ještě probíhá pátrání v budovách, kde zranění ještě mohou být. Jde o Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Lužice,” uvedl mluvčí.

Uvedl, že pomoc nabízí množství lidí, organizací a firem, zatěžují nicméně svými nabídkami tísňové linky. Krajský úřad by měl zřídit infolinku, kde se tyto věci budou dále řešit. Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Bouře ničila domy, auta i zeleň. Nejméně tři lidé zemřeli, stovky utrpěly zranění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy