Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Děsivé předlohy k Disneyho pohádkám: Růženku místo polibku probudil porod a 10 dalších

+ Dalších 8 fotografií
zničené dětství
Není na světě mnoho lidí, kteří nikdy neviděli žádnou pohádku. Ty, které byly natočeny ve studiích Walta Disneyho, jsou snad nejpopulárnější. Některé z nich děti milují už skoro sto let. Nicméně proto, aby se kreslené filmy těšily takové dětské oblibě, museli filmaři poněkud pozměnit příběhy, kterými se při jejich vytváření inspirovali. Kdyby to neudělali, z dětí by vyrůstali traumatizovaní psychopati. Předlohy k oblíbeným disneyovkám jsou totiž plné násilí, nenávisti a navíc občas i končí dost smutně.

Původní příběhy, kterými se filmaři v Disneyho studiích inspirovali při natáčení stejnojmenných pohádek, by nejedno dítě traumatizovaly. Dospělé by na druhou stranu určitě zaujaly, kdyby je zfilmoval Quentin Tarantino. Přečtením předloh k animovaným pohádkám souhlasíte s tím, že definitivně dáváte sbohem jakýmkoliv iluzím, které jste si vytvořili v dětství.

Šípková Růženka

Verze od Disneyho: V kreslené pohádce se Růženka píchne o kolovrat a upadne do nekonečného spánku. Spanilý princ ji následně vzbudí polibkem a společně žijí šťastně až do smrti.

Předloha: V původní verzi od Giambattisty Basileho Růženku neprobudí polibek, ale porod dvojčat. Princ ji totiž v tomto příběhu místo polibku znásilní ve spánku a pak odjede zpět na svůj zámek, protože je ženatý. Když následně Růženka spolu se svými dětmi za princem přijede, jeho manželka je chce zabít. Král ji však zastaví a svolí k tomu, aby si Růženka vzala prince, který ji sexuálně zneužil, zatímco byla v bezvědomí.

Popelka

Verze od Disneyho: K Popelce se špatně chová nejen její macecha, ale i dvě nevlastní sestry. Díky kmotřičce jde na ples s podmínkou, že o půlnoci musí být doma, při útěku ale ztratí střevíček. Ten poslouží princi, který ho zkouší dívkám v království, aby našel tu, jíž padne a která se stane jeho ženou. Střevíček padne Popelce, se kterou se princ ožení a společně žijí šťastně až do smrti.

Předloha: Charles Perrault při psaní tohoto příběhu zřejmě nepomýšlel na to, že by mělo jít o pohádku pro děti. Když v jeho verzi princ přijede se střevíčkem k domu, kde žije Popelka s macechou a nevlastními sestrami, poteče krev. Macecha totiž chce, aby se nohy jejích dcer vešly do střevíčků, a tak je přiměje, aby si uřízly palce. Tento plán ale nevyjde, princ se i tak ožení s Popelkou a aby násilí nebylo málo, jejím nevlastním sestrám na svatbě holubi vyklovají očí.

Kráska a zvíře

Verze od Disneyho: Dobrosrdečná Belle je držena Zvířetem u něj na zámku. Tam žije nejen s ním, ale i s mluvícím nádobím a nábytkem do doby, kdy v navenek ošklivém Zvířeti objeví jeho vnitřní krásu. Zamiluje se, políbí ho a tím ho zbaví kletby, která z něj dělala ošklivého tvora. A jak jinak, žije s ním šťastně až do smrti.

Předloha: V původní verzi od Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve je Belle povoleno, aby navštívila své sestry. Ty však vidí, že je krásně oblečená a má na sobě drahé šperky a rozhodnou se, že ji nepustí zpět za Zvířetem. Spoléhají na to, že naštvané Zvíře, kterému Belle slíbila, že sestry navštíví jen nakrátko, vrazí do jejich domu a ve vzteku ji zabije.

Sněhurka

Verze od Disneyho: Sněhurka se provinila jedinou věcí – je nejkrásnější dívkou v království. Proto ji chce zlá královna nechat zabít lovcem, kterému se ale princezny zželí, a tak ji nechá naživu. Zázemí najde u sedmi trpaslíků, kde ji ale královna najde a pokusí se ji zabít otráveným jablkem. To Sněhurce zaskočí v krku, a proto usne věčným spánkem, ze kterého ji však nakonec polibkem probudí princ. Zlá královna zemře pod velkým kamenem, který ji zavalí.

Předloha: Tento příběh nemá na kontě nikdo jiný, než bratři Grimmové. Ti ho ale napsali poněkud morbidněji, i když stále ve prospěch Sněhurky. Zlá královna totiž zemře proto, že za to, že chtěla zabít princeznu, musí tančit v rozžhavených kovových botách dokud neomdlí bolestí, která je jí nakonec osudnou.

Malá mořská víla

Verze od Disneyho: Ariel, dcera krále moří, vymění u zlé čarodějnice svůj hlas za nohy, aby mohla jít na souš a hledat lásku. Zamiluje se do prince Erika, společně s ním zabije čarodějnici a pár pak žije šťastně až do smrti.

Předloha: Původní příběh napsal Hans Christian Andersen, dobrý konec do něj nezahrnul a přidal i velkou bolest. Ariel totiž její nohy bolely asi tak, jako kdyby chodila po nožích. Princ si nevzal ji, ale jinou ženu, a tak malá mořská víla spáchala sebevraždu. Skočila do vody, kde se proměnila v mořskou pěnu.

Mulan

Verze od Disneyho: Mulan je dívka, která má po svém boku cvrčka a draka. Předstírá, že je muž, aby se mohla přidat k vojákům a bojovat ve válce. Tu nakonec díky své chrabrosti vyhraje a vrátí se spokojeně domů.

Předloha: Originální příběh je báseň, v níž se vypráví o dívce jménem Mulan. Její země prohrála válku a panovník země, která ji porazila, nechá Mulan žít jen pod podmínkou, že bude s ním. Ona mu ale uteče a když přijde domů, zjistí, že její otec zemřel a matka se znovu provdala. „Jsem žena, přežila jsem válku a vykonala jsem už dost. Nyní chci být se svým otcem,“ řekne a zabije se.

Na vlásku

Verze od Disneyho: Locika je krásná dívka s dlouhými blond vlasy, která je vězněna v nejvyšší věži. Jednoho dne se potká s banditou, s nímž zažije spoustu dobrodružství a následně si ho vezme.

Předloha: Pohádka od bratří Grimmů je děsivá a zároveň krásná. Rodiče Lociky jsou farmáři, kteří si ji ještě jako malou vzali od zlé čarodějnice jen krátce poté, co ji porodila. Když jí ale bylo 12, čarodějnice se jí opět zmocnila a uzamkla ji ve vysoké věži bez dveří a schodů, jen s oknem. Čarodějnice se za ní dostávala tak, že ji oknem nechala spouštět její dlouhé vlasy, po kterých se nahoru vyšplhala. Jednou však spustila své vlasy i princovi, který ji slyšel zpívat. Ještě toho dne se rozhodla, že si ho vezme. Když si pak pro ni princ přišel, čarodějnice ho vyhodila z okna a on spadl na rostliny s trny, které ho připravily o oči. Dlouhé měsíce bloudil a hledal svou milou, dokud nezaslechl její hlas a nenašel ji. Ona mu svými slzami vrátila zrak, princ ji vysvobodil, vzal si ji, pořídili si dvě děti a pro předlohu neobvykle spolu žili šťastně až do smrti.

Hercules

Verze od Disneyho: Hercules je syn boha Dia, který zachrání Megaru ze spárů boha války Háda, díky čemuž se stane pravým hrdinou a doputuje na horu Olymp.

Předloha: V příběhu, který byl pohádce od Disneyho vzorem, Hercules přiměje Megaru ke sňatku násilím. Zplodí s ní dvě děti a žije s ní šťastně, dokud ho Hera, Diova žena, nenaštve natolik, že svou manželku i děti zavraždí.

Zvoník u Matky Boží

Verze od Disneyho: Quasimodo je mladík, který se narodil s několika vadami. Zamiluje se do mladé Esmeraldy, kterou zachrání od popravy církví.

Předloha: Victor Hugo příběh napsal velmi smutně. Quasimodovi se nepodaří Esmeraldu zachránit a sleduje její popravu. Později Quasimodo vleze do jejího hrobu, kde zůstane až do vyhladovění. Jejich kostry naleznou v jednom hrobu lidé, kteří se je snaží oddělit – kosti tohoto páru se ale v tu chvíli změní v prach.

Pinocchio

Verze od Disneyho: Pinocchio je dítětem tesaře, který si vždy přál syna, a tak si jednoho sám vytesal ze dřeva. Cestou do školy ale Pinocchio projde mnohými útrapami, které bez úhony zvládne a nakonec se stane skutečným chlapcem.

Předloha: V původní verzi je Pinocchio tak trochu idiot. Od „narození“ se chová špatně, krade a svého otce nazývá ubožákem. Jednoho dne ho jeho chování dostihne a kočka s liškou ho pověsí na vrbě. Zatímco on se houpe ve větru, tato zvířata sledují, jak pomalu umírá.

Kniha džunglí

Verze od Disneyho: Mauglí je chlapec, kterého jeho rodiče opustili v džungli. Tam se o něj starají a vychovávají ho medvěd s panterem, kteří ho učí zpívat veselé písničky.

Předloha: V knize Rudyarda Kiplinga Mauglí poté, co zavraždí zlého tygra, zjistí, že jeho rodiče byli zajati ve vesnici farmářů. Za pomoci vlků a slonů vesnici zničí a zabije většinu jejího obyvatelstva. Před přeživšími nakonec musí utéct, protože ti věří, že v něm přebývá zlo.

Mohlo by vás zajímat

Další články