Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Děsivé detaily masakru ve škole: Děti skákaly z oken, vrahem je bývalý žák

Střelbu mají na svědomí dva dosud neznámí pachatelé.
Zdroj: Profimedia
Střelba ve škole

Úterní ráno se pro žáky i učitele jedné ze škol v ruském městě Kazaň stalo doslova noční můrou. Dva ozbrojení útočníci začali střílet z automatických zbraní po všech, které potkali, a došlo k řadě obětí a několik dětí je na jednotce intenzivní péče. Jednoho střelce se podařilo policistům zadržet, druhého zásahové jednotky zastřelily. Ruský prezident Putin nařídil zpřísnění předpisů ohledně držení zbraní.

Brutální útok, při němž zemřelo nejméně jedenáct lidí, se stal v úterý ráno v ruském městě Kazaň. Při střelbě určitě přišli o život čtyři chlapci a tři dívky, ovšem toto číslo se neustále mění. Další dvě děti zemřely, když před střelcem prchaly a vyskočily z oken ve třetím patře. Obětí ale může mnohem víc! Mělo by být 18 zraněných dětí, přičemž 6 znich je ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

„Všichni začali poplašeně pobíhat a křičet: Zavřete dveře,” popisoval jeden z žáků podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC. „Asi po deseti minutách jsme vyšli ze školy. Nikoli okny. Chtěl jsem, ale učitel hned okno zavřel a řekl, že ne. Pak začali na dveře bušit policisté a volali: Otevřete, to jsme my,” dodal.

Jeden ze střelců školu před lety sám navštěvoval

Ministerstvo školství uvedlo, že jeden z útočníků vešel se samopalem dovnitř školy hlavním vchodem a téměř okamžitě začal střílet jako smyslů zbavený. Policii se poté jednoho z nich podařilo zadržet a druhého zastřelila zásahová jednotka, jak uvedla tisková agentura TASS. Motiv útoku není zatím známý. Veřejnost už však zná identitu střelců. Jedním z nich je teprve devatenáctiletý mladík Ilnaz Guljavijev, který před čtyřmi lety tuto školu absolvoval. „Víme, že ukončil toto školní zařízení před čtyřmi lety. Byl zadržen,” citoval TASS zástupce vedení školy.

Druhého útočníka podle agentury Interfax zlikvidovala zásahová jednotka v jedné ze tříd ve čtvrtém podlaží školy. O něm ale zatím žádné bližší informace nejsou. Policie také zadržela jednačtyřicetiletého muže, kterého podezírá z toho, že byl komplicem útočníků.

Děti zemřely ve třetím patře školní budovy

„Tohle je obrovské neštěstí, přišli jsme o sedm dětí - žáků osmého ročníku, čtyři chlapce a tři dívky. Zemřeli zde ve třetím patře. Zadrženému střelci je 19 let, na své jméno má oficiálně registrované střelné zbraně,” oznámil na místě střelby prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov. Regionální ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že po střelbě bylo hospitalizováno 21 zraněných, z toho 19 dětí a 2 dospělí. Šest dětí skončilo na jednotce intenzivní péče a stav jednoho z nich je kritický. Na středu 12. května tamní úřady vyhlásily státní smutek.

Prezident Putin zpřísnil předpisy ohledně držení zbraní

Ruský prezident Vladimir Putin po tragické události nařídil zpřísnění předpisů týkajících se držení zbraní. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že problém je v tom, že se pušky registrují jako lovecké zbraně – to by se ale mělo brzy přepracovat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy