Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Děsivé detaily masakru na univerzitě: Útočník (†18) byl plný nenávisti, studenti skákali z oken

Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Masakr na univerzitě

Studenti i učitelé státní univerzity v ruském Permu zažili děsivé ráno. Osmnáctiletý útočník Timur Bekmansurov prý útok plánoval už dlouhou dobu. Podle posledních informací při střelbě zavraždil osm lidí a další byli zraněni. Sám Timur byl policisty na místě zastřelen.

V pondělí 20. září v jedenáct hodin ruského času zaútočil mladík na státní univerzitu v Permu, které je od Moskvy vzdálené asi 1100 kilometrů. Podle současných informací zabil osm lidí, přičemž další byli zraněni. Při útěku studenti vyskakovali z oken v prvním patře budovy a mnozí se zamykali v učebnách.

Kdo byl útočník?

Podle ruských médií byl útočníkem osmnáctiletý Timur Bekmansurov, který sám univerzitu v Permu navštěvoval, ale tato informace zatím nebyla stoprocentně potvrzena. Na sociálních sítích zveřejnil před útokem manifest, v němž tvrdil, že sice není členem žádné teroristické skupiny, ale kdyby někoho nezabil teď, stejně by to udělal někdy v budoucnu.

Na akci se také podle svých slov připravoval dlouhá léta a musel našetřit i na zbraň. „Posledních deset minut mého života se budu cítit nejvíce naživu,” uvedl a dodal, že po sobě chce zanechat co nejvíce bolesti, přičemž sám sebe označil za nezastavitelného.

Kolik bylo zabito lidí?

Podle posledních informací zemřelo při pondělním útoku osm lidí. Další lidé byli zraněni, přičemž mnoho z nich hlavně proto, jak se snažili před útočníkem vyskočit z okna univerzity. Regionální ministerstvo zdravotnictví informuje o 19 poraněných.

Timur Bekmansurov začal prý střílet už před školou, a když se poté dostal do budovy, rozpoutal doslova peklo. Ve třídě bylo asi 60 lidí. Zavřeli jsme dveře a zabarikádovali je židlemi,” řekl agentuře Reuters student Semjon Karjakin.

Jak je možné, že měl zbraň?

V Rusku sice platí velmi přísné restrikce pro držení střelných zbraní, pro některé kategorie jsou však povoleny. Patří mezi ně třeba sebeobrana či lovecké nebo sportovní účely. Pokud k tomu navíc člověk složí testy a splní požadavky, zbrojní pas mu může být vydán.

Související články

Další články