Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Děsivá videa z války: Jak vypadá ničivé ostřelování Gazy a co za konfliktem stojí

Noční oblohu rozzářily rakety, které zničí vše, co jim přijde do cesty.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Konflikt

Pásmo Gazy je pod prakticky neustálou palbou Izraele už od pondělí 10. května. Vzájemné bombardování obou území odstartovalo vypálením raket teroristickým hnutím Hamás, ovládajícím Gazu, na židovskou zemi. Za několik dní tak během konfliktu přišly o život desítky lidí, masivní výbuchy strhly řadu budov, většina území na pobřeží moře je prakticky bez proudu.

Izraelsko-palestinský konflikt je jedním z nejkomplikovanějších v moderní historii lidstva. Jeho počátky sahají ke konci 19. století, přičemž nejvyostřenější byl ve druhé polovině 20. století. Během tohoto období byl izraelský národ pěti arabskými státy téměř zatlačen do Středozemního moře. Jedním z největších agresorů přitom byla Palestina.

Právě Palestina v současnosti ovládá Pásmo Gazy, které se rozkládá na pobřeží Středozemního moře a na jeho malém území žije kolem dvou milionů Palestinců. Území od vítězství v palestinských volbách kontroluje hnutí Hamás, které je Evropskou unií a USA považováno za teroristickou organizaci.

Je to právě Hamás, jenž prakticky od svého zvolení eskaluje napětí mezi Palestinou a Izraelem, přičemž do ozbrojeného konfliktu je vtaženo i Pásmo Gazy, včetně jeho dvou milionů obyvatel. Boje od roku 2014 částečně utichly, znovu se ale rozhořely minulé pondělí, kdy Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území. Na to Izreal zareagoval tvrdou odvetou.

Během raketových útoků už zemřelo přes 140 Palestinců, Izraelců pak při ostřelování padlo devět. Pro Izrael hraje klíčovou roli obranný systém Iron Dome, který ještě ve vzduchu odpaluje nepřátelské rakety mířící na obydlené území. Pásmo Gazy tak zasáhne mnohem více raket, jelikož Hamás nedisponuje podobnou technologií.

Z Pásma Gazy za poslední týden podle údajů prchlo přes 10 tisíc obyvatel, přibližně dva miliony lidí, které na území zůstaly, ale žijí v drsných podmínkách. Neustálé útoky mají totiž na svědomí výpadky proudu a někde odřízly obyvatele Gazy i od vody. Situace tak není jen černobílá, jelikož zatímco Izrael útočí na agresora a navíc teroristickou skupinu, během konfliktu umírají kvůli izraelským raketám desítky nevinných lidí včetně dětí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy