Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Hororová svědectví z Moravy: Skříň nám vlétla do jídelny, vzduchem se proháněly střechy a auta

Tornádo na Jižní Moravě.
Zdroj: Se svolením Davida de Zabedroskyho, Se svolením Bee Laa, koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
Děsivá svědectví

Obyvatelé Moravské Nové Vsi zažili něco, na co pravděpodobně nikdy nezapomenou. Děsivé tornádo zasáhlo jižní Moravu v noci ze čtvrtka na pátek a napáchalo zničující škody. „Domy jsou bez střech, poničené, stromy vyvrácené,” popisuje zneklidňující situaci jeden z tamních svědků. 

Přímý svědek tragédie na Moravě Martin Kučaba prozradil webu CNN Prima News, že se vše událo během chvilky. Začaly lítat blesky a z ničeho nic se vytvořil vzduchový vír. Před naším domem se najednou zjevilo tornádo. Nikdy jsem se tak nebál. V podstatě se to blížilo přímo na nás. My jsme se stihli schovat pod stůl a v podstatě za 15 minut jsme vyšli ven a viděli tu spoušť, kterou to zanechalo. Všem nám tu zbyly jen oči pro pláč,“ řekl.

Místostarosta obce Lužice na Hodonínsku Jakub Buchta přirovnal situaci podle webu Blesk.cz k Americe, kde jsou, zvlášť v některých částech, tornáda velmi častá. „Domy jsou bez střech, poničené, stromy vyvrácené, průmyslové podniky, ty dva největší, co tady máme, mají vysklená okna. Momentálně lidi evakuujeme do sokolovny a zajišťujeme jim to nejnutnější,” popsal.

Po pěti minutách byl konec

Pro web iDNES.cz popsal další svědek a obyvatel Nové Vsi pan Zemek další pohled na tuto hrůznou tragédii: Zatáhlo se, začalo poprchávat a najednou se zvedl vítr. Po pěti minutách byl konec.“ Všude podle něj létaly cihly, plechy a kamení. Tornádo také naprosto zdevastovalo jeho zahradu, stejně jako spoustě dalších obyvatel.

„Mělo to obrovskou sílu. Skříň nám vlétla až do jídelny, posunula se z chodby o nějakých pět metrů,“ popsal situaci v domě, který zanechalo tornádo v hrozivém stavu. Jeho dům má vymlácená okna, popraskané zdi i roztřískaný nábytek. Jemu ani jeho manželce se naštěstí nic nestalo.

Zničující tornádo

Tornádo zasáhlo jižní Moravu v noci ze čtvrtka 24. na pátek 25. června. Kromě obce Nová Ves hlásí největší škody vesničky Hrušky, Lužice a Mikulčice. Celkový počet obětí zatím stále není znám, ale hasiči zatím k dnešnímu ránu hlásí nejméně tři mrtvé.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy