Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Děsivá situace v Kábulu: Mrtvých už je přes 100! Prezident Biden hrozí odplatou

Zdroj: Profimedia
Afghánistán

Během sebevražedného útoku v blízkosti letiště v Kábulu zemřelo podle posledních informací přes sto lidí. K děsivým explozím došlo ve čtvrtek 26. srpna a přihlásila se k nim teroristická organizace Islámský stát. Americký prezident Joe Biden se k celé situaci vyjádřil, protože mezi mrtvými bylo i 13 amerických vojáků. Chce se radikalistům pomstít za každou cenu a evakuace budou probíhat i navzdory útokům.

Situace v Afghánistánu se stále komplikuje. Včerejší bombové útoky na letišti v Kábulu navíc všechno ještě vyostřily. Podle agentury Reuters zemřelo nejméně 72 Afghánců. Radikální islamistické hnutí hlásí nejméně 28 obětí z řad svých členů a dle Pentagonu zahynulo také 13 amerických vojáků.

Teroristická skupina po děsivém útoku zveřejnila snímek jednoho ze sebevražedných atentátníků, který byl identifikován jako Abdul Rehman Al-Loghri. ISIS dále tvrdí, že se útočník dostal asi do vzdálenosti pěti metrů od amerických vojáků, kteří pomáhali zoufalým lidem opustit Afghánistán, a odpálil bombu. V prohlášení, které teroristická skupina zveřejnila online v arabštině, bylo, že při bombovém útoku bylo zavražděno nebo zraněno více než 150 lidí.

Zachráníme Američany!

K situaci se vyjádřil americký prezident Joe Biden. Evakuace ze země prý podle něj budou i přes útoky pokračovat. „Zachráníme Američany a dostaneme odtud naše afghánské spojence,” prohlásil před novináři. Potvrdil současně termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu. I poté se však Spojené státy budou snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Z Afghánistánu bylo dosud evakuováno více než 100 000 lidí. Až tisícovka Američanů a mnoho dalších Afghánců se stále snaží dostat z Kábulu, připomněla agentura AP. „Nenecháme se odradit teroristy. Dostaneme všechny Američany ven,” uvedl rozhodně.

Související články

Další články