František Němec se narodil 9. srpna 1943 v Sezimově Ústí. Veřejně vystupovat ho bavilo už v mládí, byl členem ochotnického divadla a po maturitě se přihlásil na pražskou DAMU. Po absolvování školy hrál v divadle a pravidelné nabídky do filmu a televize začaly chodit až po jeho roli ve snímku Transport z ráje.

Televizní diváci si jej jistě spojí s rolí poručíka Žitného v televizním seriálu Třicet případů majora Zemana či s úlohou doktora Řehoře v Nemocnici na kraji města. Největšího úspěchu ale dosáhl díky filmům Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Málokdo ovšem ví, že během natáčení málem přišel o život.

Při natáčení snímku Jak dostat tatínka do polepšovny lezl na pískovec, který byl ale po dešti mokrý a takzvaně se vysoloval. Němec při šplhání utrhl chyt a padal dolů. Zachránila jej jen duchapřítomnost muže, který ho jistil, a tak vyvázl jen s odřeninami.

Němec byl také rozhodujícím faktorem pro výběr Tomáše Holého do hlavní role. Režisérce Marii Poledňákové řekl, že pokud má tomu klukovi všechno věřit, musí jej hrát jedině Tomáš.

O svém soukromí herec příliš nemluví. S manželkou Ivanou má dvě dcery, které ho již stihly udělat dědečkem. Léčí se s cukrovkou, ale ani nemoc mu nebrání ve vystupování na divadelních prknech. Vidět ho můžete například v Národním divadle ve hře Audience u královny či ve hře Pardál v Divadlu Ungelt. A jeho roli mladého náčelníka Horské služby v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny si můžete osvěžit již tuto neděli ve 20.17 na ČT 1.