Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Děsivá mutace omikron dorazila do Česka: Co o ní zatím víme

Varianta omikron: V Jižní Africe kosí i mladé
Zdroj: Pixabay
mutace koronaviru

První případ nové varianty omikron je zřejmě v ČR. Jak uvedl portál tn.cz, potvrdit se měla u Češky, která se vrátila z Namibie. Odborníci v Jihoafrické republice mezitím upozornili, že nová varianta koronaviru, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče.

Nová a potenciálně nebezpečná varianta koronaviru jménem omikron je zřejmě již v České republice. Testy ji podle serveru tn.cz potvrdily u Češky, která se vrátila z Namibie. Původní informace přitom byla, že se vrátila z Egypta. Podle zdroje TV Nova nyní vzorky otestují v pražské laboratoři a čeká se na vyhodnocení třetího testu.

Znepokojivá mutace omikron

Mezitím o nové variantě přicházejí znepokojivé informace z místa, kde se poprvé objevila - v Jihoafrické republice. "Vidíme nyní výraznou změnu v demografickém profilu pacientů s covidem-19," řekla na tiskové konferenci ke koronaviru Rudo Mathivha, vedoucí jednotky intenzivní péče nemocnice v johannesburské čtvrti Soweto v Jihoafrické republice.

"Dostávají se k nám mladí lidé, třicátníci i lidé mezi dvaceti a třiceti. Někteří mají mírný průběh, jiní ale závažnou formu a někdy končí na jednotce intenzivní péče," zdůraznila lékařka. Podle ní není asi 65 procent z pacientů očkováno a většina ze zbylých dostala jen první dávku vakcíny.

Dokáže obejít imunitní systém?

Hlášené denní přírůstky nákaz jsou v Jihoafrické republice zatím relativně nízké. V pátek bylo zaznamenáno 2828 nových případů. Jde však o výrazný nárůst za poslední týdny, podotkla agentura AP. Podle jihoafrických odborníků je až za 90 procent nových případů zodpovědná právě varianta omikron a podle prvních závěrů probíhajících studií zřejmě přenese každý nakažený člověk virus v průměru na další dva lidi.

"Je to obrovský problém. Máme z (této varianty) viru všichni velké obavy," řekl AP ředitel Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI) Willem Hanekom. Podle něj je nyní varianta rozšířená především v provincii kolem města Johannesburgu, ale zdá se, že se dostala již do všech částí země.

Nová varianta rychle mutuje, což jí podle vědců může pomoci, aby se rychleji šířila a dokázala obejít reakci lidského imunitního systému. Jihoafrická republika na ni upozornila ve čtvrtek a WHO ji následujícího dne klasifikovala jako znepokojivou. Varianta se od té doby vyskytla už v několika dalších zemích.

V Jihoafrické republice je očkováno asi jen 40 procent dospělé populace. Ve věkové skupině od 20 do 40 let je to ale ještě výrazně méně.

Jak omikron vznikl?

Kde se varianta omikron vůbec vzala? Podle odborníků je její původ v těle člověka, který se setkal s koronavirem a zároveň měl onemocnění AIDS. Tato kombinace vedla k mutaci, kterou vědci označují jako "velký evoluční skok". Je to kvůli tomu, že nová varianta má více než padesát mutací a z nich více než třicet je kritických na povrchu a jsou navíc ve velmi neobvyklé konstelaci. Největší nebezpečí hrozí, pokud by se zjistilo, že je omikron odolný vůči vakcínám. Vakcíny se dají sice rychle na novou variantu upravit, jenže přeočkování obyvatel by nějaký čas trvalo. Pořád však platí, že více toho o nové variantě nevíme, než víme.

Nakažení cestující v Amsterdamu a první výskyt v Německu

Virus se už dostal na několik míst Evropy. Kromě zmíněné Belgie řeší nyní Nizozemci desítky cestujících, kteří do země přiletěli v pátek ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky a jsou nakaženi koronavirem. Uřady nyní horečně zjišťují, zda nejsou nakaženi právě novou mutací omikron.

Podle posledních zpráv měla být varianta omikron zachycena rovněž v Německu. Na Twitteru to uvedl hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal a dodal, že na výsledky kompletního sekvenování úřady stále čekají.

Vstup na svá území v posledních dvou dnech kvůli nové variantě koronaviru omezila řada zemí světa včetně České republiky.

Související články

Další články