Děsivá hesla z Wikipedie (10. díl): Syndrom uzamčení člověka zazdí v jeho vlastním těle zaživa!
Možná to nevíte, ale Wikipedia je plná strašidel. Po zadání těch správných hesel se ve spleti více než čtyř miliónů článků před vámi objeví opravdu hrůzyplná fakta. Na některé z nejděsivějších příběhů, neuvěřitelných událostí a podivných lidí i bytostí se blíže díváme v našem seriálu. Hororovým zážitkem je občas pouhé čtení zdravotních diagnóz, jako třeba to o syndromu uzamčení.
Znáte to. Píchne vás v boku, sednete si k internetu a zagooglíte, co by vám asi mohlo být, a otevřou se před vámi celé pokladnice zaručených rad od online znalců, kteří vědí, co vám je, protože přesně to samé bylo i jim. A podle nich jste už prakticky mrtví, pokud ihned nezalarmujete lékaře. Přinejlepším vaše symptomy poukazují jenom na rakovinu, selhávající ledviny nebo na AIDS. Někdy si ale stačí ze zvědavosti otevřít pouze Wikipedii a vyskočí na vás třeba tahle šílená diagnóza, která se v češtině uvádí pod titulem syndrom uzamčení.
Předně vás encyklopedická stránka ujistí, že následující mozková porucha může jednoho dne snadno potkat i vás. Hrozí vám po předávkování léky, kousnutí hadem nebo po úrazu hlavy. Vzniká ale také jako následek mnoha nemocí včetně mozkové mrtvice, amyotrofické laterální sklerózy, roztroušené sklerózy nebo při poškození nervových buněk. Projevuje se úplným ochrnutím vůlí ovladatelných svalů, a to kromě okohybných svalů. Postižený člověk může proto s okolím komunikovat jen prostřednictvím mrkání nebo pohybů očí. Propuknout může ale i celkový syndrom, při kterém je člověk paralyzovaný včetně oční oblasti.
Přes to všechno je ale stále schopen normálně přemýšlet. Jinými slovy - zcela přesně si uvědomuje, co se s ním děje, ale nemůže s tím vůbec nic udělat. Doslova je zazděn ve svém vlastním těle zaživa! Ještě nejste pořádně vyděšení? Dobře, přidáme další informaci k dobru: možnost, že se z takového stavu dostanete, je skoro vyloučená, naopak je dost pravděpodobné, že do čtyř měsíců od propuknutí syndromu zemřete. Jak taková porucha vypadá v praxi, vám může ukázat francouzský film Skafandr a motýl, který je natočený podle doslova "vymrkané" autobiografie Jean-Dominiquea Baubyho.
S pročítáním děsivých hesel na Wikipedii na týden zase raději končíme!