Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop StarDance 2019 Karel Gott (zpěvák) Počasí

Nejnovější kauzy

DĚSIVÁ FAKTA: Za znásilnění si můžete samy, vzkazuje Češkám průzkum

+ Další fotografie
průzkum
V Česku si téměř tři pětiny dospělých myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy samy. Hlavními příčinami je prý jejich koketní chování,opilost a sexy oblečení, neumí říct muži jasné ne či měly hodně sexuálních partnerů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla organizace Amnesty International.

V Česku má tento názor 58 procent lidí, před třemi lety to bylo dokonce 63 procent. Výsledky průzkumu byly představeny v úterý na tiskové konferenci s organizací Amnesty International (AI).

„Až 58 procent lidí si myslí, že si ‘o to‘ žena nějakým způsobem řekla. Že mohla násilníka navnadit, aby se to stalo. Otáčí nám to vztah oběť-pachatel. Velká část lidí si myslí, že pachatel není pachatel a oběť není oběť,“ potvrdil Martin Balcar z Amnesty International.

Mohou si ženy z znásilnění samy?

Celkem 42 procent dotázaných si myslí, že žena, která koketuje, je spoluodpovědná za své znásilnění. Opilá žena nese dle 36 procent část viny. Sexy a vyzývavým oblečením žena ke svému znásilnění přispěla podle 31 procent lidí. Třetina je přesvědčena o tom, že žena neřekla muži jasné ne. Podle 28 procent má oběť spoluzodpovědnost kvůli tomu, že šla bez doprovodu nebezpečným místem. Podle 26 procent spoluzodpovědnost nese tehdy, když se o ní ví, že měla hodně sexuálních partnerů.

Většina lidí pokládá násilí na ženách v Čechách za problém. Pětina si naopak myslí, že ČR problém s násilnými výpady vůči ženám nemá.

„Odpovědi nás překvapily. Násilí na ženách určitě není lidem lhostejné,” řekl Balcar.

Hlásí se jen zlomek případů

Jen zlomek násilných případů se nahlásí a skončí potrestáním pachatelů, uvedla organizace proFem. Jen 5–8 procent obětí se obrátí na policii. Ve většině případů se oběť a násilník znají. Pachatelem je často otec, dědeček, matčin partner či spolužák ze školy. Oběˇmi bývají i malé děti. V Česku je přitom podle Balcara rozšířený stereotyp, že násilníkem bývá někdo cizí. V roce 2015 si to myslelo 55 procent dospělých, teď 44 procent. Ve skutečnosti spáchal znásilnění neznámý člověk asi v desetině případů, dodal Balcar.

Organizace, které v Česku pomáhají ženám a obětem, se shodly, že by situaci pomohlo zlepšit přijetí takzvané Istanbulské úmluvy, která je proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Mohlo by vás zajímat

Další články