Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Děsivá analýza člena německého krizového štábu: Opatření zabila více lidí než vir sám

(Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Analýza
V mnoha médiích byl uveřejněn dokument, který unikl z německého ministerstva vnitra a nyní děsí veřejnost. Zaměstnanec úřadu, jenž měl na starost odbor krizového řízení, zpracoval zajímavou analýzu, ve které ukazuje, že v zemi zemřelo více lidí v důsledku striktních opatření než na virus samotný. Celou situaci kolem koronaviru pak označuje za falešný poplach.

V Německu došlo k šílenému skandálu, kdy z ministerstva vnitra unikl interní dokument a následně byl uveřejněn v mnoha médiích. Stephan Kohn, který je zaměstnancem úřadu a zároveň dosud měl na starost odbor krizového řízení, sepsal analýzu o 192 stránkách.

Kvůli opatřením zemřelo více lidí

Kohn v analýze tvrdí, že speciální opatření, která se v Německu zavedla, aby se zamezilo šíření viru, spíše uškodila. V důsledku opatření podle něj zemřelo mnohem více lidí než na koronavirus samotný. V březnu totiž spolkové ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že se odloží operace a chirurgické zákroky, aby byly větší kapacity pro léčbu nakažených koronavirem, což vedlo podle Kohna ke katastrofě.

"V březnu a dubnu se 90 procent všech potřebných operací neuskutečnilo a odložily se. Odborníci předpokládají, že v důsledku toho už zemřelo nebo letos ještě zemře 5000 a až 125 tisíc pacientů," píše se analýze.

Situaci kolem koronaviru označuje za planý poplach. Svůj postoj pak zdůvodňuje situací spojenou s chřipkou, kdy na přelomu roku 2017 a 2018 v Německu podlehlo nemoci během chřipkové epidemie zhruba 25 tisíc lidí. Žádná speciální opatření se tehdy nepřijímala. Země aktuálně eviduje 7 884 úmrtí spjatých s koronavirem, tedy výrazně méně než u běžné chřipky.

"Vzhledem k uvedenému srovnání se musí pro přísná opatření přijatá proti šíření koronaviru získat legitimita a přesvědčivě je vysvětlit," řekl Kohn.

Rozdělil lékaře na dva tábory

Analýze se dostalo zastání od řady odborníků. Například se k informacím v dokumentu přiklonil expert na viry Peter Schirmacher, který je členem německé akademie věd Leopoldina a radí kancléřce Angele Merkelové

Někteří lékaři pak přiznávají, že jsou znepokojeni výrazným poklesem pacientů s kardiovaskulárními chorobami a cévní mozkovou příhodou. Odborníci si myslí, že pacienti, kteří měli tyto zdravotní potíže, raději nemocnice ani ordinace nenavštívili ze strachu nákazy koronavirem.

Na druhou stranu má Kohnova analýza i řadu odpůrců, kteří ji silně kritizují. Jasný nesouhlas vyjádřili k počtům lidí, kteří by mohli v důsledku omezení zdravotnické péče zemřít. Podle nich se nutné operace spojené například s rakovinou uskutečňovaly. Ředitel Univerzitní kliniky v Essenu Martin Schuler však připomíná, že důsledky odložených výkonů se mohou projevit až po delší době.

Vyšetřování na ministerstvu

Autor dokumentu Kohn je aktuálně postaven mimo službu. Na ministerstvu se navíc vyšetřuje, jak zpráva unikla na veřejnost. Ministr vnitra Horst Seehofer označuje Kohnovu analýzu za soukromý názor zaměstnance. "Pokud někdo používal úřad, jeho zázemí a jméno k šíření svých osobních názorů, byla překročena hranice," uvedl ministr vnitra.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy