Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Deset let od smrti Vladimíra Dlouhého (†52): Nevídaný talent zabil démon alkohol

Deset let od smrti Vladimíra Dlouhého (†52): Nevídaný talent zabil démon alkohol
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
výročí
Vladimír Dlouhý (†52) byl charismatický herec s nezaměnitelným hlasem. I když původně hereckou kariéru neplánoval a chtěl se stát po otci stavařem, nakonec se z něho stal jeden z nejvýraznějších herců, který se těšil oblibě jak v divadle, tak ve filmu. Bratr Michala Dlouhého ztvárnil obrovské množství rolí, z nichž za některé byl nejednou oceněn. Jeho život bohužel provázelo i spoustu problémů. Jedním z nich byl alkohol.

Mirek, jak mu všichni říkali, vyrůstal na Smíchově. Už na konzervatoři se projevoval jako svéráz a bouřlivák. Svého talentu bohatě využil v mnoha angažmá v předních českých divadlech i v televizi, kde hrál role ve spoustě filmů i seriálů.

Šel z role do role

Jako malý kluk si zahrál v roce 1970 roli Adama v Kachyňově filmu Už zase skáču přes kaluže. Za svůj výkon získal své první ocenění Zlatého dudka. O deset let později dostal roli Petra Majera v pohádkovém seriálu Arabela V osmdesátých letech šel Vladimír z role do role.

K těm nezapomenutelným patří určitě ta Petra Máchala v pohádce S čerty nejsou žerty. Dlouhý si zahrál jednu z hlavních postav i v seriálech Dobrá voda či Dynastie Nováků. Po revoluci byl stále velmi obsazovaný a nebyl rok, kdy by se v nějakém filmu či seriálu neobjevil.

Jeho život provázel démon alkohol

Před kamerou stál pravidelně až do své smrti v roce 2010. Nakolik byl úspěšný ve své kariéře, v soukromí se ničil zálibou v alkoholu. Pil už od osmdesátých let, kdy se stal idolem mnoha žen a jeho životní styl začaly naplňovat večírky a bujaré pitky. Držitel Českého lva poprvé zaplatil daň za soustavné pití tvrdého alkoholu na přelomu tisíciletí, když mu praskly žaludeční vředy. Tehdy jen o vlásek unikl smrti.

Rakovina žaludku

V roce 2006 se Dlouhému a jeho partnerce Petře Jungmannové narodila dvojčata Jan a Jiří. Jungmannovou si vzal o dva roky později za ženu. V té době už ho od smrti dělily pouhé dva roky. Herce trápily žaludeční vředy, problémy se slinivkou a začalo se mluvit o rakovině.

Jeho blízcí i kolegové začali tušit, že pokud Mirek nepřestane pít a kouřit, neskončí to dobře. Dlouhý podstoupil operaci žaludku, ale jen co mu trochu otrnulo, vrátil se k pití. Rakovina napadla už i slinivku a legendární Máchal se začal loučit se životem.

Ocenění in memoriam

Jeho poslední rolí byla ta ve filmu Kajínek, za kterou v roce 2011 získal in memoriam cenu Český lev za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli. Vladimír Dlouhý zemřel 20. června 2010.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy