Od zlomené nohy, přes chřipku, až po úpal. To všechno jsou lidé schopni pochopit, tolerovat a o pacienta se starat.

Když ale někdo lehne do postele, protože ztratil chuť do života a neví kudy dál, to už jim hlava nebere. Proč to tak je?

Zpravidla jsme byli vychováni s tím, že problémy na těle, tedy fyzické, vyřeší lékaři.

Problémy na duši, tedy ty psychické, si máme řešit sami. Za psychiatrem chodí jen blázni, a když nic není vidět, tak vám nic není. Předsudky, kvůli nimž se i ve 21. století trápí mnoho lidí s depresemi, kterým by se dalo pomoci.

A to se děje. V dnešní společnosti dnes a denně.

Lidé cítí bezcennost, vinu, ztrátu sebedůvěry, únavu. Sám o sobě jeden každý z těchto pocitů je hodně nepříjemný. Ale když se spojí, tak vás paralyzují. Nejste schopni ničeho. A to myslíme vážně, vůbec ničeho.

Jen si to zkuste na chvíli představit. Necítíte štěstí. Prostě nemáte radost, žádnou. A neexistuje na světě věc, zážitek, člověk, prostě nic, co by vám ji mohlo přinést.

A v té těžké fázi už necítíte ani smutek.

Nemáte důvod vstát, jíst ani jít dál. Prostě jenom přežíváte.

Jaro je období jako dělané na to, aby se u některých, kteří to už delší dobu potlačují, deprese projevily. A jak jim pomoct? Rozhodně je nepřesvědčujte, že jim nic není, a už vůbec kolem nich neskákejte jako šašci s myšlenkou na to, jak je rozveselíte, když budete dělat hrozně vtipné věci. Jednak zpravidla vtipní nejste a pak taky, to je hlavní, je to mnohem víc otravné než pomáhající.

Na pozadí deprese bývá většinou nevyváženost chemického prostředí v mozku. Dotyčnému tedy opravdu něco je.

Pokud mu chcete být nápomocní, nikdy nepopírejte negativní emoce a ani emocionální stav nezlehčujte. Vyvarujte se výrokům jako „z toho si nic nedělej“ nebo „to je v pohodě“. Vyslechněte si, co dotyčného trápí, mějte otevřenou mysl a v případě, že je to potřeba, pomozte mu vyhledat odbornou pomoc.

Nikdy nevíte, kdy přepadne podobný stav vás. A věřte, že v dnešní době, při životním stylu, jaký vedeme, a všem tom stresu kolem si opravdu nemůžete být jisti, že vám se to nestane.

Lidé s depresemi si zaslouží pochopení a vaši pomocnou ruku. Protože deprese opravdu reálně existují.