Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Deprese je procházka peklem. Vy, kteří nevěříte, byste si to měli jeden den zkusit!

Deprese, stav, který dokáže člověka naprosto paralyzovat.
Co člověk nechce ještě víc než depresi? Mít kolem sebe v tomhle stavu lidi, kteří mu nevěří a nechápou, na co si hraje, "když mu vlastně nic není". Ale deprese existuje, je to nemoc a bezmoc zároveň a každý, kdo se s ní potýká, si zaslouží pochopení.

Od zlomené nohy, přes chřipku, až po úpal. To všechno jsou lidé schopni pochopit, tolerovat a o pacienta se starat.

Když ale někdo lehne do postele, protože ztratil chuť do života a neví kudy dál, to už jim hlava nebere. Proč to tak je?

Zpravidla jsme byli vychováni s tím, že problémy na těle, tedy fyzické, vyřeší lékaři.

Problémy na duši, tedy ty psychické, si máme řešit sami. Za psychiatrem chodí jen blázni, a když nic není vidět, tak vám nic není. Předsudky, kvůli nimž se i ve 21. století trápí mnoho lidí s depresemi, kterým by se dalo pomoci.

A to se děje. V dnešní společnosti dnes a denně.

Lidé cítí bezcennost, vinu, ztrátu sebedůvěry, únavu. Sám o sobě jeden každý z těchto pocitů je hodně nepříjemný. Ale když se spojí, tak vás paralyzují. Nejste schopni ničeho. A to myslíme vážně, vůbec ničeho.

Jen si to zkuste na chvíli představit. Necítíte štěstí. Prostě nemáte radost, žádnou. A neexistuje na světě věc, zážitek, člověk, prostě nic, co by vám ji mohlo přinést.

A v té těžké fázi už necítíte ani smutek.

Nemáte důvod vstát, jíst ani jít dál. Prostě jenom přežíváte.

Jaro je období jako dělané na to, aby se u některých, kteří to už delší dobu potlačují, deprese projevily. A jak jim pomoct? Rozhodně je nepřesvědčujte, že jim nic není, a už vůbec kolem nich neskákejte jako šašci s myšlenkou na to, jak je rozveselíte, když budete dělat hrozně vtipné věci. Jednak zpravidla vtipní nejste a pak taky, to je hlavní, je to mnohem víc otravné než pomáhající.

Na pozadí deprese bývá většinou nevyváženost chemického prostředí v mozku. Dotyčnému tedy opravdu něco je.

Pokud mu chcete být nápomocní, nikdy nepopírejte negativní emoce a ani emocionální stav nezlehčujte. Vyvarujte se výrokům jako „z toho si nic nedělej“ nebo „to je v pohodě“. Vyslechněte si, co dotyčného trápí, mějte otevřenou mysl a v případě, že je to potřeba, pomozte mu vyhledat odbornou pomoc.

Nikdy nevíte, kdy přepadne podobný stav vás. A věřte, že v dnešní době, při životním stylu, jaký vedeme, a všem tom stresu kolem si opravdu nemůžete být jisti, že vám se to nestane.

Lidé s depresemi si zaslouží pochopení a vaši pomocnou ruku. Protože deprese opravdu reálně existují.

Související články

Další články