Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020 Počasí

Nejnovější kauzy

Den vítězství: Prohlédněte si unikátní fotografie z krvavého konce války

+ Dalších 13 fotografií
Přesně před 75 lety jsme poprvé oslavovali Den vítězství, když byl podepsán bezpodmínečný ústup německé armády, znamenající konec druhé světové války v Evropě. Kapitulace začala platit dne 8. května ve 23 hodin a jednu minutu středoevropského času. Tento den si připomínáme dodnes. Podívejte se na unikátní fotografie z krvavého konce války.

Celou zemi okupovala německá nacistická vojska již půl roku před vypuknutím druhé světové války. 8. května 1945 byla Praha poslední evropskou metropolí, která byla osvobozena. Podívejte se na unikátní snímky z konce 2. světové války. Dnes slavíme Den vítězství.

Přímo v Praze padly asi tři desítky sovětských vojáků, za celé Pražské povstání však zemřelo přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do bojů, byli zabiti při bombardování nebo popraveni nacisty. Hlavní město si tyto události připomene výstavou „V jako vítězství“ na Mariánském náměstí v Praze 1, kterou mohou lidé navštívit od 8. května do 8. června 2020.

„Chtěl bych vzdát díky všem, kteří tehdy vyšli bojovat do ulic, a vyjádřit svůj vděk za to, že žijeme ve svobodné zemi, kde všichni mohou otevřeně vzdát úctu svým hrdinům. Budeme dělat vše pro to, abychom hájili pravdu před lží a principy demokracie před autoritářským a totalitním smýšlením. A v žádném případě nebudeme šlapat po odkazu našich předků a jejich ideálech svobodné společnosti, které jsme přijali za své,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Krvavý konec

Výročí konce 2. světové války u nás vzbuzuje smíšené emoce – na jednu stranu jde o vzpomínku k ukončení šestiletého utrpení, na druhou stranu ale vzbuzuje vzpomínky na drsnou okupaci, během níž došlo mimo jiné k vyhlazení Lidic a Ležáků či k vraždě sedmdesáti tisíc Židů. Na unikátní snímky z konce 2. světové války se podívejte v galerii.

Užití snímků webu eXtra.cz povolil Vojenský historický archiv.

Související články

Další články