Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Den matek je za dveřmi: Z jakých tradic vychází a kdy se slaví

Den matek připadá na druhou neděli v květnu.
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 7 fotografií
Den matek

Den matek tu bude co nevidět, letos připadá na 9. května. V Česku patří každoročně druhá květnová neděle maminkám, kterým v jejich speciální den děti vzdávají hold. Proč tento den připadá zrovna na druhou neděli měsíce května a z jakých tradic vychází?

Den matek, který letos připadá na 9. května, se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě. V Česku se po vzoru Ameriky slaví v druhou květnovou neděli. Běžně maminky od svých dětí dostávají drobné dárečky, které mají vyjádřit dík za péči a lásku, kterou jim dávají.

Zatímco u nás a v Americe se Den matek slaví v druhou květnovou neděli, například v arabských zemích připadá na 21. března. Ve Velké Británii pak připadá na čtvrtou postní neděli, což vychází víc z historie toho, proč se tento svátek vůbec slaví.

Historie Dne matek

Svátky podobné Dni matek se slavily už v dávné historii, pouze pod jinými názvy a ze zcela jiných důvodů. Kupříkladu právě ve Velké Británii v 16. století byl svátek oslavován pod názvem Mateřská neděle a stejně jako dnes připadal na postní dobu před Velikonocemi. Ženy totiž v tehdejší době pracovaly u bohatých rodin a neměly dostatek času, který by mohly trávit se svými rodinami. Proto na tento den dostávaly volno, které trávily s dětmi.

Den matek takový, jaký slavíme dnes, vznikl na počest ženy jménem Ann Maria Reeves Jarvis. Šlo o sociální aktivistku, která bojovala za práva matek. Zemřela v roce 1905 a už v roce 1914 byla prezidentem USA vyhlášena první oslava Dne matek jakožto celonárodního svátku.

Den matek u nás

V Československu byl tento den poprvé oslavován v roce 1923, za jeho zrodem u nás stála Alice Masaryková. Během 2. světové války byly tyto oslavy vytlačeny. Svátek matek se snažil upozadit také minulý režim. V některých zemích byl sloučen s Mezinárodním dnem žen, k tomu však u nás nedošlo. Oslavy Dne matek se začaly znovu oficiálně a veřejně konat až po roce 1989.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy