Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Den matek 2020 se blíží: Z jakých tradic vychází a kdy se v Česku slaví

Den matek 2020 se blíží: Z jakých tradic vychází a kdy se v Česku slaví
Zdroj: Pixabay
+ Dalších 8 fotografií
svátek
Den matek se nezadržitelně blíží, letos připadá na datum 10. května. Každoročně patří druhá květnová neděle v Česku maminkám, kterým v jejich speciální den děti vzdávají hold. Proč tento den připadá zrovna na druhou neděli měsíce května a z jakých tradic vychází?

Den matek, který letos připadá na 10. května, se slaví v různé dny na mnoha místech po celém světě. V Česku se po vzoru Ameriky slaví v druhou květnovou neděli. Běžně maminky od svých dětí dostávají drobné dárečky, které mají vyjádřit dík za péči a lásku, kterou jim dávají.

Zatímco u nás a v Americe se Den matek slaví v druhou květnovou neděli, například v arabských zemích připadá na 21. března. Ve Velké Británii pak připadá na čtvrtou postní neděli, což vychází víc z historie toho, proč se tento svátek vůbec slaví.

Historie

Svátky podobné Dni matek se slavily už v dávné historii, pouze pod jinými názvy a ze zcela jiných důvodů. Kupříkladu právě ve Velké Británii v 16. století byl svátek oslavován pod názvem Mateřská neděle a stejně jako dnes připadal na postní dobu před Velikonocemi. Ženy totiž v tehdejší době pracovaly u bohatých rodin a neměly dostatek času, který by mohly trávit se svými rodinami. Proto na tento den dostávaly volno, které trávily s dětmi.

Den matek takový, jaký slavíme dnes, vznikl na počest ženy jménem Ann Maria Reeves Jarvis. Šlo o sociální aktivistku, která bojovala za práva matek. Zemřela v roce 1905 a už v roce 1914 byla prezidentem USA vyhlášena první oslava Dne matek jakožto celonárodního svátku.

Československo

V Československu byl tento den poprvé oslavován v roce 1923, za jeho zrodem u nás stála Alice Masaryková. Během 2. světové války byly tyto oslavy vytlačeny a znovu se začaly oficiálně a veřejně konat až po roce 1989. U nás mohl být stejně jako v některých dalších zemích sloučen s Mezinárodním dnem žen, k tomu však nedošlo.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy