Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Demonstrace v Bělorusku: Protestující objímají těžkooděnce, někteří z nich vyjádřili podporu odložením štítů

Demonstrace v Bělorusku: Protestující objímají těžkooděnce, někteří z nich vyjádřili podporu odložením štítů
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Protesty
V Bělorusku se stupňují protesty proti výsledkům voleb, které jsou údajně zfalšované. Demonstranti požadují přepočítání volebních hlasů a odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten to ale odmítá a na protestující posílá těžkooděnce. Ti se v posledním týdnu dopustili drsných zákroků, kdy rozháněli lidi gumovými projektily, vodními děly i slzným plynem. Někteří demonstranti tenotkrát změnili taktiku a začali policisty objímat. Někteří z těžkooděnců dokonce odložili štíty a vyjádřili podporu protestujícím.

Bělorusové se snaží na násilné potlačování protestů ze strany policie zareagovat mírumilovně. Na posledních demonstracích se tak čím dál tím víc objevují dojemné momenty, kdy protestující objímají těžkooděnce. Těm také dávají za štíty květiny, nebo je pokládají před ně. Kromě toho protestující přistupují i k demonstrování v sedě.

Demonstranti se tak snaží ukázat, že jsou jeden národ a nemusí proti sobě bojovat. Na to zareagovali někteří ozbrojení policisté odložením štítů, objevují se i fotky, kdy těžkooděnci vyjádřili podporu či souhlas s protestujícími. Euforii ale brzdí odborníci, kteří říkají, že jde jen o ojedinělé případy.

Lukašenko odstoupit nehodlá

V zemi dochazí v posledním týdnu k masivním demonstracím Lidé vyrazili do ulic kvůli výsledkům prezidentských voleb, v nichž zvítězila s více než 80 procenty dosavadní hlava státu Alexandr Lukašenko. Podle expertů i představitelů Evropské unie jsou ale volby zfalšované. Bělorusové tak požadují, aby prezident odstoupil a hlasy se znovu přepočítaly.

Lukašenko ale odstoupit nehodlá. Místo toho označil organizátory a účastníky demonstrací za kriminálníky. "Chcete, abych seděl a čekal, až Minsk obrátí vzhůru nohama? To bychom pak už situaci nedokázali stabilizovat. Proto se vzpamatujte, vezměte rozum do hrsti a uklidněte se. A nechte nás nastolit pořádek a vypořádat se s těmi (organizátory protestů), kteří sem přijeli (z ciziny)," řekl občanům Lukašenko.

Země na pokraji občanské války

Od začátku demonstrací bylo zatčeno přes 7000 lidí, část z nich si stěžovala na to, že byli ve vazbě mučeni. Někteří experti tvrdí, že země je na pokraji občanské války. I proto většina představitelů Evropské unie vyvíjejí tlak na Lukašenka, aby odstoupil. Neférové považuje volby i český premiér Andrej Babiš (65).

Související články

Další články