Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Demonstrace proti vraždě Floyda dorazily už i do Paříže. Čeká to i Česko?

Demonstrace proti vraždě Floyda dorazily už i do Paříže. Čeká to i Česko?
Zdroj: archiv George Floyda
+ Dalších 5 fotografií
George Floyd
Ve Francii se opět rozhořely násilné protesty. Tentokrát ale žluté vesty vystřídali demonstranti, kteří požadují spravedlnost za vraždu Američana George Floyda ve městě Minneapolis. V úterý se v Paříži sešly tisíce protestujících, a to i přes zákaz shromažďování kvůli koronaviru.

Francie má ještě v nedávné paměti poměrně krvavé střety demonstrantů z hnutí žlutých vest a policie. Vyrabované obchody, zapálená auta a stavění barikád byly obzvlášť v roce 2019 téměř na denním pořádku. I proto se Francouzi děsí, že se nyní zopakuje něco podobného. Tentokrát se ale protestuje na podporu černošských práv. Vše odstartovala vražda George Floyda bývalým policistou Derekem Chauvinem v americkém městě Minneapolis.

Protestující rozehnala policie

Demonstrace, která se odehrála v Paříži v úterý v podvečer, byla první dvě hodiny poklidná a všemu přihlížely přítomné policejní složky. Účastníci vyjádřili svůj nesouhlas s vraždou Floyda pokleknutím a zdvižením zaťaté pěsti. Často také skandovali heslo "Black lives matter" a "I can't breathe", což v překladu znamená Na černošských životech záleží a Nemohu dýchat. Jak ale informuje americká agentura AP, kolem 21. hodiny začali demonstranti házet na policisty kameny a jeden z protestujících zapálil americkou vlajku.

Policisté na výtržnosti zareagovali slzným plynem a demonstranty rozehnali. Podle francouzských médií, která o akci bezprostředně informovala, nebyl nikdo zraněn.

Došlo i na Londýn

Protesty proti rasismu se tak začínají šířit po celém světě. "Stalo se to v USA, ale děje se to i ve Francii a ve světě," cituje agentura AP jednoho z pařížských demonstrujících Xaviera Dintimillea. Ten odkazuje především na policejní násilí.

Ve středu v odpoledních hodinách začali demonstrovat proti rasovému bezpráví i lidé v Anglii. Podle webu BBC se sešly tisíce účastníků v londýnském Hyde Parku. Podobně se lidé scházejí i v islandském hlavním městě Reykjavíku nebo v jihoafrickém Kapském Městě.

Otázkou zůstává, do kolika dalších zemí se protesty rozšíří. Při současném tempu lze očekávat, že se dotknou i České republiky.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy