Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Demonstrace proti covidotyranii: Landa chce otevřít Česko, Klaus odmítl zázračnou vakcínu

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
protest
Na pražském Staroměstském náměstí se dnes sešly tisíce demonstrantů proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. Policie odhadla, že na místě se sešlo zhruba tři tisíce lidí. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Na akci promluvili například bývalý prezident Václav Klaus (79) či zpěvák Daniel Landa (52).

Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. V úvodu demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, který přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl.

„Policisté již řešili několik podezření na nedodržování vládních nařízení. Svolavatel bude oznámen pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolený počet účastníků,“ napsala krátce po oficiálním zahájení akce policie na twitteru.

V projevech řečníků zaznívaly výzvy k okamžitému zrušení veškerých vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček.

„Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Cíl demonstrace

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček ČTK řekl, že cíle demonstrace byly dva. V dlouhodobém horizontu „otevření Česka“, v krátkodobém pak to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, kterých se současná opatření týkají, a vedla s nimi skutečný dialog. Podle něj už nejde jen o podnikatele, ale také například o jejich klienty, o děti ve školách či maturanty.

Organizátoři shromáždění uváděli, že vláda současnou situaci nezlepšuje, ale zhoršuje. Tvrdili, že se dokážou účinněji chránit sami. Do budoucna nechtějí nadále respektovat opatření, která podle nich nejenže nefungují, ale zapříčinila „pandemii chudoby, nezaměstnanosti, krachujících firem a nevzdělanosti“.

Vakcína

Na nedělní demonstraci dorazil i bývalý prezident Václav Klaus, jak je u něj již obvyklé, bez roušky. Zdůraznil, že plošné restrikce od začátku kritizoval, podpořil organizátory akce a vyzval demonstrující, aby dávali najevo, že už mají všeho dost. ""Koronavirus":https://www.extra.cz/…/koronavirus si dělá co chce bez ohledu, jak vládní PES, nebo PES pana Blatného, štěká. Žádná zázračná vakcína neexistuje. Ať se každý, kdo se chce naočkovat, naočkuje. Nesmí to být ale povinné," řekl za doprovodu hlasitého potlesku.

Související články

Další články