Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Demonstrace 17. listopadu navzdory covidu proběhnou. Je důležité se scházet, říká předseda Milionu chvilek

Milion chvilek pro demokracii: Demonstrace 17. listopadu proběhne
Zdroj: Profimedia
Demonstrace

Bývá zvykem, že 17. listopadu se koná řada demonstrací a stejně tak tomu bude i letos. Například na pražském Staroměstském náměstí vystoupí spolek Milion chvilek pro demokracii, jehož akce v minulosti navštívily tisíce účastníků. Velká účast se tak očekává i nyní, a to i přesto, že v Česku sílí vlna koronaviru a hrozí další protipandemická opatření. Přesto se ale akce rušit nebude, což pro eXtra.cz potvrdil předseda spolku Benjamin Roll.

Jen za neděli testy v Česku prokázaly dalších 5650 případů nemoci covid-19. V mezitýdenním srovnání je to bezmála dvakrát tolik a současně je to jedno z nejhorších nedělních výsledků za dobu trvání epidemie v zemi. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden počet hospitalizovaných stoupl o 855. Ani tato čísla ale neodradila nejrůznější spolky od demonstrací, které se mají konat 17. listopadu.

Například na Staroměstském náměstí bude od 15 hodin protestovat hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Jelikož jde o spolek odsuzující protipandemická opatření, nelze čekat, že demonstraci kvůli koronaviru zruší. Neuvažuje o tom ale ani Milion chvilek pro demokracii, jehož příznivci se na Staromáku sejdou už ve 13:30 na akci s názvem Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy!

"Stejně jako dříve i tentokrát budeme ještě opatrnější, než jsou povinná opatření. Máme sestavené celé bezpečnostní desatero, které účastníkům doporučujeme. Vedle rozestupů a respirátorů vyzýváme lidi například k tomu, aby se preventivně otestovali, případně na akci nechodili, jestliže se necítí zdravě," uvedl pro eXtra.cz předseda Milionu chvilek Benjamin Roll.

Místo protestu oslava

Podle politického aktivisty je důležité se i v současných podmínkách za dodržení vládních nařízení scházet a dodávat občanské společnosti impulzy k aktivitě. "Tentokrát nejde ani tak o protest jako spíše o oslavu 32 let svobody a také toho, že se naše čtyřleté úsilí podařilo zúročit ve volbách, a tak se konečně zarazil rozklad státu pod vedením trestně stíhaného agenta StB ve střetu zájmů," vysvětlil Roll.

Milion chvilek pro demokracii už zároveň směřuje zrak k prezidentským volbám. "Chceme pojmenovat výzvy a rizika, jež před vznikající vládou a celou společností stojí. Zdůraznit, že ke svobodě patří též odpovědnost, a vyzvat ke společnému postupu do prezidentských voleb, které nás čekají již za 14 měsíců," dodal předseda spolku.

Související články

Další články