Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Démon alkohol v době covidotyranie: Pětina Čechů pije víc, odborník Karel Nešpor radí

Zdroj: Archiv
ALKOHOLISMUS
Pandemie nebere konce. Češi jsou s několika přestávkami poslední rok zavření doma, odkud musí mnohdy i pracovat. Řada profesí zaniká, kvůli čemuž se lidé dostávají do finančních potíží. Do toho se skoro nevídají s přáteli a často se nemohou věnovat ani svým koníčkům. V souvislosti s nemocí covid-19 se mluví o tom, že lidé s narůstajícím strachem z nejistoty hledají východisko v alkoholu. Psychiatr Karel Nešpor říká, že závislost ale není to jediné, co může alkohol způsobit.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky mapovala v době loňské jarní pandemie chování lidí v karanténních podmínkách. Z jejího zkoumání vyplynulo, že skoro 18 % Čechů zvýšilo konzumaci alkoholu.

Psychiatr Karel Nešpor, který se dlouhodobě věnuje lidem závislým na alkoholu a dalších látkách, říká, že v době pandemie působí na spotřebu alkoholu u populace takzvané rizikové a ochranné činitele. „Ty rizikové zahrnují stres, rozvolnění životního stylu při práci z domova nebo to, že Anonymní alkoholici se mohou scházet pouze online. Mezi ochranné činitele patří zavřené hospody a noční kluby, nutnost víc šetřit a větší péče o své zdraví.“

Podle množství vypitého alkoholu nelze určit, zda jste alkoholikem. K nejdůležitějším znakům patří zhoršené sebeovládání ve vztahu k alkoholu. „Takový člověk pije opakovaně víc, než chtěl, a pije i v situacích, kdy je to vysloveně nevhodné,“ upozorňuje Karel Nešpor.

„Kromě zhoršeného sebeovládání je pro závislost typické zanedbávání jiných zájmů, pokračování v pití navzdory negativním následkům, odvykací stavy provázené třesem a růst tolerance,“ odpovídá Karel Nešpor na otázku, jak člověk pozná, že má doma alkoholika. K diagnóze závislosti stačí splnit tři ze šesti zmíněných znaků.

Společně s tím však tvrdí, že závislost není jediný problém, co alkohol může způsobit. Kromě závislosti existuje i rizikové nebo škodlivé pití. To způsobuje poškození jater nebo tvorbu nádorů. K takovým problémům pak dochází i u lidí, kteří na alkoholu vůbec závislí nejsou.

Respektovaný psychiatr doporučuje každému, kdo u sebe pozoruje problém s pitím a chtěl by ho řešit, že by měl vyhledat organizaci Anonymní alkoholici, případně i léčbu ve specializované ambulanci nebo léčbu pobytovou. „Střízlivost je výhoda vždy, a za pandemie zvlášť. Střízlivý člověk lépe chrání sebe i druhé a má lepší imunitu,“ dodává.

Související články

Další články