Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jiří Denisa Procházka koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Dekadentní okénko Olgy Path: Stop sužování Čechů i Moraváků! Alespoň na chvíli! Pomůže vám v tom šumperský strop a nejen on…

Těm, co mastili v devadesátých letech na počítači první verzi hry Prince
of Persia, musí být tato podobnost s vlakovým nádražím v Šumperku více
než nápadná.
Zdroj: OLGA PATH
+ Dalších 7 fotografií

Pro dnešek jsem se rozhodla čtenářům eXtra.cz přiblížit pár krás, které se v současnosti nacházejí v naší zemi. Něco z nich je dílem prvorepublikové architektury, něco je prudce současné. Ale jedná se o jevy, které mne naplňují radostí, že jsem tu na ně vůbec narazila.

Občas je těžké tu najít věc, z jaké se člověk může radovat, obzvláště když jsou Češi i Moraváci sužováni skepsí, špatnou náladou z představitelů politiky, představitelů oficiální kultury, představitelů hipsterů, představitelů novinářů a médií, představitelů celebrit, spodiny, vrchnosti a tak. Takže je moc snadné se zde cítit otráveně.

Pojďme se ale podívat na krásnou práci našich předků, než to tu bylo na desítky let obstaveno a zamraženo, a taky na práci našich současníků, kteří rádi navazují na estetické tradice – ať už dovedných restaurátorů, nebo novodobých tvůrců. K tomuto článku mě inspiroval strop vlakového nádraží v mém někdejším domovském městě Šumperk, kde jsem se teď byla po delší době zase podívat.

Strop svými barvami připomínal grafiku v počítačové hře Prince od Persia z roku 1989, a když jsem si z automatu v osamoceném nočním prostoru severomoravského nádraží nakoupila dostatečný počet sušenek, horalek a čokoládových tyčinek, aby mi čekání na poslední noční vlak lépe ubíhalo, jala jsem se tímto kochat. A vy se teď můžete kochat spolu se mnou!

Související články

Další články