Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Definitivní rozhodnutí Ústavního soudu: Lex Babiš platí, prezident neuspěl

Rozhodnuto
Po třech letech je konečně rozhodnuto o zákonu zvaném lex Babiš. Ústavní soud rozhodl, že zákon o střetu zájmů je v souladu s ústavním pořádkem. Podnět byl podán prezidentem Milošem Zemanem a skupinou poslanců hnutí ANO.

Ústavní soud po třech letech v úterý definitivně rozhodl. Zamítl návrhy prezidenta Miloše Zemana (75) a poslanců hnutí ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů, lépe známé jako lex Babiš. „Ústavní soud dospěl k závěru, že ve velké části jsou námitky nedůvodné,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

Pro členy vlády to znamená, že nadále nemohou provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Novela zákona znemožňuje firmám, kde mají členové kabinetu nejméně čtvrtinový podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Norma vstoupila v platnost v roce 2017 i přes odpor ANO a veto prezidenta. Podporu získala u vládní strany ČSSD a KDU-ČSL.

Na zákon doplácel především tehdejší ministr financí a nynější předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Posléze musel vložit akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů, které stejně spravuje jeho rodina.

Související články

Další články