Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Děda z filmu Homolka a tobolka hercem být nechtěl: Kariéru Josefa Šebánka zničila nemoc

Děda z filmu Homolka a tobolka hercem být nechtěl: Kariéru Josefa Šebánka zničila nemoc
Zdroj: Filmové studio Barrandov
+ Dalších 7 fotografií
homolkovi
Legendární děda Homolka z trilogie Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a Homolka a tobolka Josef Šebánek (†61) se hercem nikdy stát nechtěl. Původně byl taxikářem, soustružníkem, vorařem a jako řidiče náklaďáku ho z kabiny před kameru vytáhl režisér Miloš Forman (†86). Jeho hvězda díky náhodě strmě stoupala, stejně strmý pak ale kvůli nemoci byl i pád.

Psal se rok 1965, když se Josef Šebánek seznámil s kameramanem Miroslavem Ondříčkem. Jeho žena byla neteří Šebánkovy manželky. Natolik mu padl do oka, že se o něm zmínil před režisérem Milošem Formanem V tu chvíli měl legendární děda Homolka budoucnost jasnou.

Z někdejšího taxikáře, soustružníka, voraře i řidiče náklaďáku se stal herec. Přitom zářit na stříbrném plátně Šebánek nikdy nechtěl. Dělnická profese ho naplňovala a byl šťastný. Když mu ale dal Forman šanci, řekl si, proč to nezkusit. A tak si téhož roku zahrál ve snímku Lásky jedné plavovlásky.

Šebánkovi dělalo problém naučit se texty zpaměti. Uměl ale dokonale improvizovat a mluvit tak, jak mu, lidově řečeno, „zobák narostl“. V tom mu nikdo nebránil, a proto byly jeho výkony vždy tak autentické. Lidé si ho zamilovali především jako dědu Homolku v trilogii o rodině Homolkových

Nemoc

Jak rychle Šebánek vyletěl, tak rychle také spadl. Nestál za tím však nedostatek píle či talentu, ale vážná nemoc. Po nádoru v močovém měchýři, jenž se podařilo vyoperovat, následovaly problémy se srdcem. Dokonce odmítl zahrát si po boku Jana Wericha, jelikož měl strach, že by se před velikánem českého filmu už ztrapnil. Bál se tmy a trpěl úzkostnými stavy. Josef Šebánek zemřel v březnu 1977 na chodbě nemocnice synovi v náručí. Bylo mu 61 let.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy