Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Dcera Václava Kopty vypadá jako kráska od Botticelliho: Rodiče si nepřáli, abych byla zpěvačkou, říká

Jana Koptová vypadá jako kráska od Botticelliho: Leeloo chystá premiéru debutového alba
Zdroj: Jan Strach 1st, AC
+ Dalších 8 fotografií
rozhovor

Odmalička si šla Jana Koptová, dcera slavného herce Václava Kopty, za svým snem. Rodinné geny, v jejím případě už třetí generace, se nezapřely. Začala si říkat Leeloo a vydala svůj první singl i klip s názvem Botticelli Girl. Studentka populárního zpěvu Pražské konzervatoře u profesorky Jany Balášové bude letos nejen maturovat, ale chystá i premiéru debutového alba. Spolupracuje na něm s hudebníkem a producentem Sebastianem Hádlem (také už z třetí generace známých muzikantů), pod pěti skladbami bude autorsky podepsaná její sestra Františka. Jaké má zpěvačka plány do budoucna?

Jano, prozraďte, proč jste se rozhodla používat umělecké jméno Leeloo?

Leeloo je jméno postavy mého oblíbeného filmu Pátý element. Vyrostla jsem na něm. Jako malé holky jsme si s kamarádkou říkaly Lilu a všude jsme se tak podepisovaly. Neznamená to však, že bych se za své jméno styděla. Jsem hrdá na to, že jsem Koptová, ale jednoduše se mi k mé tvorbě, která je zatím celá v anglickém jazyce, nehodí. "Botticelli Girl od Jany Koptové" mi prostě nezní dobře.

Uměleckou a hudební kariéru jste si ale musela u rodičů vybojovat...

Zpívala jsem si už jako malá, ale kvůli vyřvaným hlasivkám jsem měla na nějakou dobu zpěv zakázaný. Rodiče si nepřáli, abych se stala zpěvačkou. Vše se změnilo, když jsem v 5. třídě přišla do divadla Semafor na zkoušku představení Opera Betlém, kde hrál táta, no a pak i já. Odsud jsem šla za kamarádkou do Dětské opery Praha. I když mne to bavilo, bylo jasné, že operní diva ze mě nebude...

Budete letos maturovat, jaké jsou vaše další plány?

Nikdy jsem nepřemýšlela nad jinou než uměleckou kariérou. Proto také studuji na Pražské konzervatoři populární zpěv u profesorky Jany Balášové. A plány? Pracujeme s hudebníkem a producentem Sebastianem Hádlem na mém prvním albu, kterému je nejen producentem, ale zároveň autorem některých písní. Pod pěti skladbami je také autorsky podepsaná i moje sestra Františka.

Jeho předzvěstí je skladba Botticelli Girl a její klip ve stylu fantasy...

Botticelli Girl jsem napsala před dvěma lety, zrovna ve chvíli, kdy jsem se Sebastianem domluvila na spolupráci. Zároveň to byla první skladba, kterou jsme spolu nahráli. Podařilo se nám natočit klip v zámku Libochovice, v místě, které mám ráda a které je spojeno s naší rodinou. Z jedné strany zdejšího zámku stojí dům, kde se narodil můj pradědeček, spisovatel Josef Kopta, z druhé je naše bývalá chalupa, kam jsem jako malá hodně jezdila. V klipu, který režíroval Jan Strach, si zahráli i moji kamarádi.

Příběh písně Botticelli Girl je reálný, opravdu jste potkala někoho, kdo vám řekl, že jste jí podobná, a to vás inspirovalo k napsání písně? Má tento příběh i nějaké pokračování v reálném životě?

Že jsem podobná ženám z obrazů Sandra Botticelliho mi řeklo více mých kamarádů. (smích) U Botticelli Girl jako první vznikl název, skladba až pak. K napsání mne inspirovalo více lidí, příběhů i věcí, i když se tváří, že je psaná jednomu člověku.

Kdy se můžeme těšit na další skladbu a na album?

Nejradši bych vydala celé album už teď! Musíme však ještě některé písně dodělat, aby zněly podle našich představ. Pár už jich hotových máme, takže si myslím, že v průběhu dvou měsíců už něco dalšího zase vyjde.

Chystáte se i na živé hraní - na hudební festivaly, koncerty... Máte už představu, v jakém složení bude vaše kapela?

Přiznám se, že mi v tuto chvíli chybí i pouhé zpívání na školní chodbě s kamarády. Pokud to situace dovolí a budeme mít možnost vystupovat, tak do toho moc ráda půjdu! Těsně před tím, než se vše zakázalo, jsme poprvé hráli u nás na Hanspaulce. Bylo to pro mě velice osobní, protože vystupovat s vlastní tvorbou před lidmi je jeden z nejlepších pocitů, co může hudebník zažít! Zatím koncertujeme právě jen my tři - tedy já, Sebastian a Fany. Sebastian hraje na klávesy, já zpívám a Fany střídá ukulele, kytaru, bicí a pady. Většímu složení bych se nebránila, uvidíme časem.

Jak se bude vaše hudební formace jmenovat?

Vydávám se především na sólovou dráhu, kapela se kolem mě může střídat. Nevím, kam mě život zavede, ale v tuto chvíli vystupuji jako Leeloo a mám kolem sebe dva úžasné hudebníky.

V červenci oslavíte 20. narozeniny, co by byl pro vás nejhezčí dárek?

Jsem šťastná, když si na mě lidé vzpomenou, a třeba jen napíšou. Nebudu lhát, ráda něco dostanu, ale dochází mi, že to není úplně to nejdůležitější. Asi to bude znít jako klišé, ale nejvíce si přeji, aby se nynější situace uklidnila, aby moji blízcí byli zdraví a abychom se co nejdříve všichni setkali.

Dominika Mesarošová promluvila o rozšíření rodiny: S partnerem nemají společný pohled na budoucnost

Související články

Další články

Nejnovější kauzy