Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

David Stypka v rozhovoru před smrtí: O rakovině se dozvěděl díky synkovi a říkal, že mu pomohla

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
smutek
V noci ze sobotu na neděli tento svět opustil muzikant David Stypka, který ve věku 41 let podlehl rakovině slinivky zkomplikované nemocí covid-19. Jeho přátelé ho popisují jako skvělého člověka, který bude všem chybět. V talk show Tomáše Poláčka (NE)BLÁZNI se v červnu v jednom ze svých posledních rozhovorů rozpovídal o tom, že rakovinu u něj lékaři odhalili díky nezbednému synovi. Prozradil rovněž, že koronavirem se už jednou málem nakazil při poslední chemoterapii.

David Stypka patřil mezi dobře známé muzikanty a dočkal se i ceny Anděl. Proslulý byl nejen svou hudbou, ale i svou povahou, kdo ho znal, mluvil o něm jen v superlativech. Jeho smrt zasáhla rodinu, kamarády, kolegy i fanoušky. V jednom ze svých posledních rozhovorů, který proběhl v pořadu (NE)BLÁZNI, popsal, jak mu byla zákeřná rakovina odhalena a mluvil i o koronaviru, ze kterého, stejně jako z jiných nemocí, strach neměl.

Muzikant musel navštívit lékaře poté, co mu nezbedný synek skočil na břicho a bolesti mu způsoboval i stres. „Nevěděl jsem, jestli je ta bolest tím nárazem. Objednal jsem si vyšetření, které vedlo k dalším vyšetřením,“ řekl Stypka, díky čemu a díky komu u něj lékaři na rakovinu slinivky přišli dřív než u jiných pacientů.

V době, kdy hovořil v talk show, se cítil zdravě. „I z lékařského hlediska jsem teď zdravý, ale riziko návratu té nemoci tu samozřejmě je, takže se nějak extrémně neraduju. Na druhou stranu se ale nepropadám do temných hlubin, protože tím bych všechno pokazil. Kdybych se strachoval, že se nemoc vrátí, zničí mě to, takže se psychicky udržuju pokud možno ve středu a nechávám život plynout,“ řekl s tím, že budoucnost ani minulost neexistuje. Jak sám řekl, netrápil se událostmi 2. světové války, ani tím, co za 5 let bude s naší planetou.

Diagnóza rakoviny Davidovi změnila život. Paradoxně zjistil, že mu nemoc pomohla si uvědomit, že před ní žil životem, který z jeho úhlu pohledu nebyl ideální. Uvědomil si, že byl přepracovaný, vyhořelý a často smutný.

Změna myšlení

Když se měl David zamyslet nad tím, jakým způsobem ho jako osobu nemoc změnila, hovořil stručně a jasně. „Já jsem zjistil, že existuje skvělá lidská vlastnost, kterou se snažím si osvojit, to je mámvpi*ismus. Strašně moc věcí vyřeší, vlastně jsem zjistil, že je klíčová, klíčová pro mě. Každý by měl ten svůj pěstovat,“ vysvětlil tehdy moderátorovi Tomášovi Poláčkovi.

Ve chvíli, kdy Stypkovi končila chemoterapie, přišel koronavirus a bylo okolo něj největší haló. Tou dobou čekala Davida poslední chemoterapie a raději do nemocnice zavolal, zda má vůbec jezdit. „Lékař i jeho sestra mi řekli, že tam je to v pořádku, mají to tam pošéfované a nemám se čeho bát. Tak jsem přišel, dostal jsem tu chemu, chtěl jsem ji vrátit a už to nešlo, protože tam byla karanténa – v tom středisku, kam jsem vracel tu baňku. No, pak jsme dělali nějaký stream v Ostravě a volali mi z hygieny, že musím do karantény, protože ta sestřička, která tam dává tu chemu, byla covid pozitivní. Takže jsem přijel do jámy lvové,“ smál se Stypka s tím, že mu tehdy nic nebylo, strach neměl a neonemocněl.

„Všichni mi říkali, že budu strašně oslabený imunitně, nejen tím, že mi vzali slezinu, ale i tou chemou. Za rok jsem byl nemocný jednou, přičemž v posledních letech jsem byl nemocný minimálně pětkrát, šestkrát. Subjektivně mám lepší odolnost,“ říkal.

Během pandemie dělal Stypka s kapelou, skupinou Mirai a cimbálovkou, koncerty před domovy důchodců. „Na druhé kolo už jsme brali cimbálovku a bylo to skvělé. Je tam i personál, lidi našeho věku, kteří si to užili a myslím, že si to zasloužili. Babičky a dědečkové… no, něco se dělo, byla párty, zábava. Bylo to strašně pěkné, ani ne, jakože děláme něco dobrého, pro nás to bylo dobré. Ti lidé se umí smát, což je super. Bylo vidět, jak je ta atmosféra v těch domovech jiná. Někde se smáli až na konci, jinde při příjezdu babičky babičky mlátily do hrnců na balkónech,“ popisoval koronavirové koncertování s tím, že by zkoumal náladu klientů těchto zařízení.

Související články

Další články