Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Chci dál žít řádně, uvedl Rath u soudu, který ho chce pustit z vězení. Má to však háček

David Rath bude propuštěn z vězení
Zdroj: profimedia
Propuštění?

Městský soud v Brně dnes rozhodl o podmíněném propuštění Davida Ratha (55) z vězení s délkou zkušební doby sedm let. Na svobodu se ale Rath zatím nedostane, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost, není tedy pravomocné. Věc bude řešit brněnský krajský soud. Někdejší středočeský hejtman za ČSSD Rath si odpykává sedmiletý trest za korupci. Za sebou má polovinu trestu, tedy 3,5 roku vězení.

Český lékař a politik David Rath má za sebou polovinu trestu ve vězení. Tehdejší středočeský hejtman u soudu řekl, že se poučil a 3,5 roku ve vězení pro něj byly dostačující. „Mám za sebou víc než polovinu trestu. Subjektivně mám za to, že mi doba stačila, abych dál žil řádně a vyvaroval se problematických postupů. Byla to dostačující zkušenost k tomu, abych něco podobného do konce života neudělal. Situace byla unikátní, do těchto okolností už se dostat nechci. Nechci už rozhodovat o veřejných dotacích,“ prozradil Rath před soudem.

Předseda senátu Josef Tatíček v odůvodnění mimo jiné uvedl, že hodnocení Ratha z věznic bylo velice kladné, ba přímo bezvadné. Pro nápravu Rath podle něj ve vězení udělal maximum. „Dostal pět pochval, s tím jsem se ještě snad nesetkal,“ uvedl Tatíček. Sebereflexi podle něj Rath udělal dostatečnou.

U Ratha prý nenastala sebereflexe

Podle státní zástupkyně u Ratha ale sebereflexe nenastala v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla, že také nezaplatil peněžitý trest. Podle ní by bylo podmíněné propuštění Ratha předčasné, protože mu byl trest v související kauze nepravomocně o rok zvýšen.

Rath ve svém závěrečném návrhu uvedl, že čím později se dostane ven, tím horší bude jeho pozice při splácení peněžitého trestu. Podle něj se mu státní zastupitelství tímto mstí. Uvedl, že splnil podmínky polepšení, které mu potvrdily dvě věznice.

Související články

Další články