Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

David Kraus zavzpomínal na školu: Léta šikany, pomluv a ponižování!

David Kraus promluvil o šikaně a pomluvách!
Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
Zpověď

Zpěvák a textař David Kraus (42) se objevil ve 13. komnatě, kterou vysílá Česká televize. Divákům o sobě prozradil, že má poruchu pozornosti a také další poruchy učení a kvůli těmto problémům nemá dobré vzpomínky na školu. Rodiče ho tak museli neustále posílat na jiné školy.

Zpěvák David Kraus se narodil 13. února 1980 a spolu se svými rodiči, herečkou a akademickou malířkou Janou Krausovou a moderátorem a hercem Janem Krausem vyrůstal v Praze na Letné. Navštěvoval základní školu se speciálním hudebním zaměřením, současně se v lidové škole věnoval hře na violoncello a pak nastoupil na Konzervatoř a vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka.

Jak ale prozradil v nejnovější 13. komnatě vysílané na ČT1, na školu nemá dobré vzpomínky. „Chtěl jsem být dobrý a zapadnout mezi ostatní děti. Ale hned v první třídě jsem dostal jako jeden z mála velkou dvojku, přestože jsem se snažil, a pak jsem tu velkou dvojku měl vlastně celé dětství. Ať jsem se snažil sebevíc, vždycky jsem byl outsider,“ prozradil v rozhovoru pro Českou televizi.

Šikana a ponižování

Jak přiznal, odmala trpěl poruchou soustředění a poruchami učení, proto si ve škole místo poslouchání výkladu často kreslil. „Později už jsem rezignoval. Když máte v padesátém diktátě padesát chyb, tak to nemá cenu,“ dodal Kraus. Ve škole se stal terčem pomluv, ponižování, nepochopení, šikany a měl také nálepku protekčního spratka.

Rodiče ho tak neustále přehlašovali do jiných škol. „Učitelé doporučili rodičům, abych šel za psycholožkou, aby se zjistilo, kde je problém. Byl jsem tedy u několika psychologů, jedna učitelka na nás dělala dokonce pokusy. Nám, těm nepovedeným dětem, píchala akupunkturu, měli jsme za uchem jehličku, prý na uklidnění,“ prozradil David Kraus.

S nepochopením se David Kraus potkal i na konzervatoři, neuměl například kvůli dyslexii číst noty. Před pár lety se Kraus dokonce otevřeně vyjádřil ke svému učiteli zpěvu Eduardu Klezlovi, jak informoval Expres. „Mě šikanoval a lhal tak, až byla ve škole kvůli tomu inspekce a na základě jejich rozhodnutí musel on a vedoucí oddělení Jarmila Chaloupková pro šikanu a zasedlost za dveře, když jsem měl tu nejdůležitější zkoušku ze zpěvu. Byla to pro něj ostuda jako vrata a stejně je tam dál. Je to nebezpečný člověk, proto po něm tak jdu,“ prozradil.

Odešel z konzervatoře v sedmnácti

Ve třetím ročníku nakonec z konzervatoře odešel. Nastoupil do kapely Laura a její tygři jako sólový zpěvák. „Říkal jsem si, ty kráso, mně je sedmnáct. Na holky je to dobrý, to se mi líbí. To by mohlo zafungovat. Dal jsem do toho jako frontman všechno. V kapele jsem pak ze sebe spláchnul všechny hrůzy a dokazování. Zjistil jsem, že můžu být uvolněný, užívat si to a být tím, kým jsem chtěl vždycky být. A že ta nevýhoda, co mi říkali celý život, ta divnost a jinakost, je vlastně největší výhoda a dar,“ vysvětluje Kraus v dokumentu dál.

Později Kraus vydal několik hudebních alb, vystupoval v muzikálu Starci na chmelu, zahrál si v několika filmech a nazpíval i písně pro některé snímky, jako například pro Účastníky zájezdu nebo Hezké chvilky.

Kraus žije s mladou modelkou

Radost mu však nedělá jen profesní kariéra, ale i soukromý život. Žije s o dvacet let mladší modelkou Sarah Opravilovou a v roce 2021 se jim narodila holčička. Malou miluje, stará se o ni. Je to kus jeho samého, snaží se ji vést tím jeho směrem. Rád jí vypráví pohádky, kreslí jí a zpívá. To mám ráda i já,“ nechala se ve 13. komnatě slyšet modelka Sarah Opravilová.

Čauky lidi: Moje socky 3. Expremiér Babiš podpořil vztah Jaromíra Soukupa a Agáty Hanychové

Související články

Další články

Nejnovější kauzy