Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

David Bowie přivedl k drogám i narkomanku Katku: Rakovina ho zabila před čtyřmi lety

Zdroj: eXtra,cz, Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
smutné výročí
Přesně čtyři roky uplynuly od smutného dne, kdy naposledy vydechl David Bowie (†69). Jedna z největších hudebních legend podlehla zákeřné rakovině jater. Zpěvák byl na scéně neuvěřitelných 45 let. Během nich prošel různými obdobími a ve velkém holdoval drogám. K těm také přivedl nejenom hrdinku románu My děti ze stanice ZOO, ale v podstatě i nejznámější českou narkomanku Katku Bradáčovou (42).

David Bowie (†69) byl rozporuplnou osobností. Mohl se chlubit ohromným pěveckým talentem, ale k zemi ho srážely sklony k závislostem. Vůbec se za to však nestyděl. Netajil se, že vyšňupal tolik kokainu, že by jím dokázal pokrýt vrcholky Alp a ještě by zbylo i na Tatry. Párkrát ho za držení drog i zatkla policie, ani s tím si David hlavu příliš nelámal.

Nikdy se netajil ani bisexualitou. Prohlašoval, že nic lepšího se mu nemohlo stát. Užíval si, ať už mu osud nadělil cokoliv.

Jenomže Bowieho život má i odvrácenou stranu. Jeho písně, v nichž se často z užívání návykových látek zpovídal, svedly mnoho lidí na scestí.

Za všechno může kniha

Tou nejznámější je Christiane F. (57), která si na berlínském koncertě Davida Bowieho poprvé dala heroin. Bylo jí pouhých 12 let. O své drogové závislosti později ve spolupráci s novináři napsala proslulou knížku My děti ze stanice ZOO.

Bowie tak má zprostředkovaně "na svědomí" i nejslavnější českou narkomanku Katku Bradáčovou (42). "Pro mě první setkání s drogou bylo, když jsem četla knihu My děti ze stanice ZOO. Hlavní hrdinka bere drogy. Já říkám, že kdyby nebylo této knížky, tak bych možná drogy nikdy nebrala. Ta kniha mě inspirovala," svěřila žena, kterou mohou Pražané potkávat v ulicích metropole.

Zákeřná rakovina

Britský zpěvák má na kontě nespočet hitů. Frčely třeba písničky Ziggy Stardust, Rebel Rebel, Under Pressure se skupinou Queen, Heroes, Space Oddity nebo Dancing In The Street, která vznikla ve spolupráci s Mickem Jaggerem (76). Jeho poslední písnička Blackstar vyšla 8. ledna 2016, v den jeho narozenin a pouze několik hodin před smrtí.

Bowie ve skladbě promlouvá o svém boji s rakovinou jater. Se zákeřným onemocněním statečně bojoval dlouhých 18 měsíců, v neděli 10. ledna 2016 v brzkých ranních hodinách vydechl naposledy.

Související články

Další články