Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Danuše Nerudová pohořela: Jsem smutný. Naše děti nepocítí změnu, řekl Musil

+ Dalších 6 fotografií

Jan Musil byl členem volebního týmu Danuše Nerudové. V exkluzivním interview pro eXtra.cz se rozpovídal o tom, jak se kouká na výsledek prvního kola, proč ho neúspěch Nerudové mrzí nejvíc a jakou roli hrál v týmu jediné ženské kandidátky.

Jak nahlížíte na výsledky prvního kola?
Jsem smutný, že Danuše Nerudová je třetí, ale zároveň nejsem. Myslím si, že třetí místo je krásné v tom smyslu, jak říkala Danuše, že otevřela brány nevědomým lidí, kteří úplně nevěřili tomu, že člověk, který přijde z univerzity, dokáže takovýmhle způsobem zasáhnout do prezidentských voleb. Takže za to jí díky. Smutný jsem z toho, že naše děti, vnoučata zatím nepocítí změnu, protože ty výsledky jsou těsné mezi dvěma muži a já se nebudu tajit jednou věcí.

Jakou?

Přeju si, aby druhé kolo bylo ve prospěch pana generála, protože si myslím, že to je jediná změna, kterou bychom mohli a měli pocítit. Jestli to dopadne jinak, tak si myslím, že naše země, a teď se rouhám, ještě není připravena na změnu. Zase je mi to líto, ne kvůli sobě, protože mě bude za chvíli 60, ale kvůli našim dětem a vnoučatům, v jaké zemi budou žít a vyrůstat.

Myslíte si, že paní Nerudová udělala nějakou zásadní chybu, něco, co jí mohlo uškodit, že nedosáhla oněch dvaceti procent, na které mířila?
Myslím si, že neudělala žádnou zásadní chybu. Nebudeme si nalhávat, že nejsou důležitá média, jak fungují, komunikují, viděli jsme to ostatně i v těch televizních debatách, jak jsou kladeny otázky. Řekněme si na rovinu, položí se jedna otázka, která už nemá žádný komentář, nebo už ty komentáře má.

Jako například?

Jestli se naráží na Mendelovu univerzitu a na turbo diplomy. Každý si mohl najít informace, které byly pravdivé a detailně popsané. Já sám vím, že na sociálních sítích se nikomu čtrnáct stránek číst nechtělo a každý zachází s titulky a s tím, co se říká. To si myslím, že pro naši zemi je směrodatné, tady když se něco říká, tak je to v 90 % pravda, i když to pravda není. Je pravda, že na tohle téma se mohlo začít komunikovat výrazně dříve a že možná to je ta chyba. Jinak si myslím, že ten tým byl bezvadný, já jsem se díval úplně zpříma, protože jsem byl jeho součástí. Pro mě je strašně důležité to, jakou Danuše měla podporu na všech místech, kam jsme přijeli. Lidé nějakou změnu chtějí, věří jí, teď už záleží jenom na ní, jak to zúročí. 750 tisíc voličů není málo, jak spousta lidí říkala, že jde o neznámou paní, tak neznamená, že se to nemůže změnit v dalším volebním období.

Jakou roli v týmu jste hrál?
Byl jsem moderátor. Musím se usmívat nad jednou věcí. Spousta lidí mi pokládala otázky, ať už veřejně, nebo na sociálních sítích, jestli budu do budoucna jejím tiskovým mluvčím. Nikdy to nepadlo, my jsme si z toho dělali legraci, protože jsme to věděli. Danuše nikdy neprozradila, kdo by byl členem jejího týmu, kdyby se stala prezidentkou. Byla připravena o týmu mluvit v době, kdy to bude aktuální.

Byl byste pro to, aby pokračovala v politické kariéře?
Neznám její plány, určitě má něco v hlavě, to se všichni dozvíme. Na druhou stranu pro mě prezident není politik v tom pravém slova smyslu. Pro mě je to symbol, rétor, stmelovač, ikona, je to člověk, který podpoří svůj lid v dobách a ve chvílích, které nejsou příjemné. Měl by to být někdo, jak Danuše vždycky říkala, kdo otevírá témata, která se dosud neotevírala. Ona otevřela tolik témat, o kterých nikdo do té doby nemluvil. Ať už jde o seniory a důchodovou reformu, o mladé lidi a školství, nebo o všechny minority, jako jsou gayové či handicapovaní lidé. Myslím si, že by měla být ve veřejném prostoru vidět, měla by být slyšet. Myslím si, že až tam lidé pochopí, o co v těchto volbách přišli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy