Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Dánsko chce zabít kvůli covidu 17 milionů norků: Na vymýcení nebohých zvířat nasadí armádu

Dánsko chce zabít kvůli covidu 17 milionů norků: Na vymýcení nebohých zvířat nasadí armádu
Zdroj: pixabay.com
strašné
Dánsko má v plánu zbavit se celé populace norků, protože by mohli představovat hrozbu pro celý svět. V zemi je norků zhruba 17 milionů. Zemřít mají kvůli tomu, že se u nich objevila mutace koronaviru, jež se přenesla i na lidi.

Mutace koronaviru u norků

Dánsko vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín, řekla dnes na tiskové konferenci podle agentury Reuters dánská premiérka Mette Frederiksenová.

Zdravotní úřady našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků. "Máme velkou odpovědnost vůči naší vlastní populaci, ale když jsme nyní našli tu mutaci, máme ještě větší odpovědnost také vůči zbytku světa," prohlásila politička.

Podle Reuters úřady odhalily pět případů nového kmene viru na norčích farmách a 12 případů u lidí. "Zmutovaný virus v norkovi může ohrozit efektivitu budoucí vakcíny," varovala Frederiksenová a upozornila na riziko rozšíření zmutovaného viru z Dánska do dalších zemí.

Mutaci koronaviru odhalil při laboratorních testech dánský státní ústav pro očkovací látky a zjištění mají k dispozici i Světová zdravotnická organizace (WHO) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Norky zabíjí od července, teď nasadí armádu

Krizový expert WHO Mike Ryan už minulý pátek vyzval k důkladnému vědeckému prozkoumání složitého problému přenosu viru z lidí na norky a zpátky na lidi. Dánsko, které patří mezi největší kožešinové chovatele norků na světě, už minulý týden oznámilo, že kvůli výskytu koronaviru utratí zhruba jeden milion norků. To ale ještě nebyl znám konkrétní případ, kdy by se na farmách koronavirem od zvířat nakazili lidé. Země se snaží likvidovat nakažené kusy už od července.

Nyní bude v zájmu urychlení procesu vybíjení nasazena i policie, armáda a gardisté, uvedla Frederiksenová.

Úřady uvedly, že v některých oblastech severního Dánska, kde je velké množství norčích farem, budou uplatňována přísnější omezení a zintenzivní se trasování.

Nová pandemie z Dánska?

"Nejhorším scénářem je nová pandemie, která celá vzejde z Dánska," poznamenal ředitel institutu očkovacích látek Kare Molbak. Vir se sníženou citlivostí na protilátky je podle něj třeba brát nanejvýš vážně.

Norci se nezabíjí jen v Dánsku

Nakažení norci byli podle Reuters vybíjeni i v Nizozemsku a Španělsku. Nizozemsko také zaznamenalo několik případů přenosu koronaviru ze zvířat na lidi. Nizozemská vláda na konci srpna rozhodla kožešinový chov norků úplně zakázat. V ČR jsou od loňska kožešinové farmy zakázány.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy