Po více jak měsíci, kdy byla vyvražděna redakce Charlie Hebdo, se už karikaturisté začínají bát všude v Evropě o život, včera v Kodani proběhl další atentát na jednoho z nich, švédského kreslíře Larse Vilkse, jenž v dánské kavárně organizoval přednášku o svobodě slova.

Útočník pak zvenčí začal na kavárnu střílet, a to i přesto, že její vchod hlídala policie, neboť Vilks je už několik let pod policejní ochranou, protože radikálové chtějí jeho smrt, na jeho hlavu je vypsána odměna a je mu neustále vyhrožováno.

Střely v kavárně zasáhly jednoho člověka, který na místě zemřel, tři policisté byli během útoku zraněni, hledání teroristy trvalo celou noc a zapojila se do něj i sousední německá policie. Terorista pak během svého útěku zamířil ke kodaňské synagoze, kde znovu střílel a zabil kolemjdoucího žida.

Dánská policie jej nakonec našla a dostala, byl zastřelen na místě. Podle svědků se jedná o muže arabské národnosti, který před střelbou provolával arabštinou náboženská hesla, jedná se tedy s největší pravděpodobností o pomstu za to, že švédský karikaturista kreslil proroka Mohameda.