Daňové přiznání za rok 2020 u OSVČ: Na co si dát pozor?
Jeden z formulářů, které nikdo nevyplňuje rád, je daňové přiznání. OSVČ musí odevzdávat nejen daňové přiznání, ale také přehledy o příjmech a výdajích. Přinášíme stručný přehled toho, co je vaší povinností, pokud patříte do této skupiny.
Osoby samostatně výdělečně činné musí za rok 2020 odevzdávat nejen daňové přiznání, ale také přehledy o příjmech a výdajích. Sazba daně z příjmu fyzických osob činí 15 procent z daňového základu, sazba sociálního pojištění 29,2 procenta z vyměřovacího základu a sazba zdravotního pojištění 13,5 procenta z vyměřovacího základu.
Slevy na poplatníka
Naštěstí je tu sleva na poplatníka, která činí 24 840 Kč. Existují i další slevy, na manželku, na studenta, na invaliditu a mnoho dalších. Například máme také slevu za umístění dítěte do mateřské školy, takzvané školkovné. Uplatňovat slevu na dítě však může jen jeden z rodičů. Pokud je druhý z rodičů zaměstnancem, a tím pádem má slevy na dani už při výpočtu měsíční mzdy, OSVČ už si nemůže nárokovat slevu na dítě. A pokud jste za minulý rok vydělali více než 1 672 080 Kč, platíte ještě 7% solidární daně.
Prominutí zdravotního a sociálního pojištění
Při výkonu hlavní činnosti po celý rok 2020 je minimální vyměřovací základ pro výpočet sociálního pojištění 104 508 korun a pro výpočet zdravotního pojištění 209 010 korun. Při výpočtu sociálního pojištění a zdravotního pojištění se však neuplatňují žádné daňové odpočty a daňové slevy, tak jako je tomu při výpočtu daně z příjmu fyzických osob. Z důvodu epidemie koronaviru je roční sociální pojištění i zdravotní pojištění za rok 2020 nižší, protože za měsíce březen až srpen 2020 bylo prominuto.