Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Dana a Emil Zátopkovi by společně oslavili 97 let: Svatba a život legendárních olympioniků

Dana a Emil Zátopkovi se narodili ve stejný den. Seznámili se v den, kdy oba překonali československý rekord a na olympiádě vyhráli v tentýž den zlatou medaili.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
výročí
Olympijští vítězové Dana a Emil Zátopkovi byli jedním z našich nejpozoruhodnějších párů. Ona sklízela úspěchy jako oštěpařka, on byl legendou v běhu. Ještě než se jejich životy propojily, měli společnou vášeň - sport. Jejich manželství fungovalo dobře především proto, že uznávali stejné hodnoty. Jaké byly jejich životy předtím, než se setkali?

Emil Zátopek se narodil 19. září 1922 do chudé rodiny jako sedmé dítě z osmi. V šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně a navštěvoval Baťovy školy. Ke sportu se dostal úplnou náhodou. Závodní trenér ho vybral jako jednoho ze čtyř chlapců a řekl, že půjdou na závody. Zátopek tehdy protestoval s tím, že je nemocný, doktor ho ale shledal zdravým, a tak závodit musel. Když skončil druhý, byla to jeho touha po vítězství, která ho přiměla ve sportu pokračovat.

Stejného data se ve městě Fryštát narodila Dana Ingrová, která se stejně jako její budoucí manžel se sportem seznámila až v pozdějším věku, a to při studiu gymnázia v Uherském Hradišti. Za druhé světové války a krátce po ní se Dana Ingrová aktivně věnovala házené a později právě i atletice, díky které se dostala k hodu oštěpem.

Jejich setkání proběhlo na atletických závodech ve Zlíně v roce 1945. Byli si sympatičtí a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Dana Ingrová v roce 1948 jako mistryně republiky odjela reprezentovat Československo na XIV. olympijské hry v Londýně. Tam byl i její nastávající Emil Zátopek, který vyhrál běh na 10 kilometrů a kterého si ještě v říjnu téhož roku Dana vzala.

V roce 1952 se oba dočkali i velkého úspěchu. Zatímco Emil zvítězil v běhu na 5 000 metrů, Dana o pár chvil později zvítězila ve své disciplíně hodem za hranici padesáti metrů (50,47 m). Na tiskové konferenci si Zátopek pokoušel ukrojit trochu z manželčina úspěchu, když řekl, že ji k dobrému výkonu inspirovalo jeho vítězství. „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko,” odvětila tehdy Dana.

Zátopkovi se ještě dlouho po ukončení aktivní kariéry sportu věnovali alespoň jako trenéři a Emil prý byl vždy ochotný poradit jiným běžcům, ať už je znal, nebo ne. Manželství legendárních atletů rozdělila až Emilova smrt v roce 2000. Zátopek zemřel v Praze po dlouhém boji s nemocí, Dana se s tím vyrovnávala jen velmi těžko.

Dana Zátopková dnes slaví 97. narozeniny a na svého manžela stále s láskou vzpomíná. Doposud jí prý připadá, že je manžel pořád s ní. Popel svého manžela Emila má schovaný v malovaném džbánku. Když ji přijdou navštívit přátelé, džbánek položí na stůl, aby si s Emilem mohli „přiťuknout“. Takto s ní oslaví i její narozeniny, které by sám slavil ve stejný den.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy