Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Další země přitvrzuje! Totální lockdown a jen pět kilometrů od domova. Hrozí to i Česku?

Další země přitvrzuje! Totální lockdown a jen pět kilometrů od domova. Hrozí to i Česku?
Zdroj:
Koronavirus
Irská vláda včera večer oznámila jedny z nejpřísnějších protikoronavirových opatření v Evropě. Zavřou se maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové služby, restaurace a hospody budou nově smět pouze prodávat jídlo s sebou. Zároveň vláda obyvatele vyzvala, aby se drželi ve vzdálenosti do pěti kilometrů od domova. Školy v Irsku naopak zůstanou otevřené. Informovala o tom agentura Reuters. Po podobných opatřeních volá i řada odborníků v Česku.

Premiér Micheál Martin uvedl, že důkazy svědčící o potenciálně vážné situaci v nadcházejících týdnech jsou příliš silné, než aby bylo možné je ignorovat. Řekl však také, že úplné uzavření ekonomiky není "realistická možnost". Opatření, která mají zůstat v platnosti po šest týdnů, začnou podle kanálu Sky News ve středu o půlnoci.

Otevřeny zůstanou jesle a školy, udržen v chodu bude podle premiéra také klíčový stavební průmysl. Zavřít se ale mají maloobchodní prodejny, které neposkytují klíčové zboží, či kadeřnictví.

Premiér zároveň vyjádřil naději, že Vánoce bude možné "smysluplně" oslavit. Zavázal se také, že vláda zajistí finanční pomoc jedincům a podnikům, na které opatření dopadnou.

Lockdown

Lockdown je dočasné opatření, které ovlivňuje spíše určitou oblast než konkrétní místo. Je spojeno s omezeními veřejného života, aby se zabránilo například epidemii (celostátní karanténa či zákaz volného pohybu).

Irsko už při první vlně nákazy zavedlo jednu z nejpřísnějších uzávěr. V uplynulých týdnech začala země kvůli novému nárůstu případů koronaviru opět opatření zpřísňovat. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie v zemích světa pečlivě monitoruje, se nákaza koronavirem ve zhruba pětimilionovém Irsku dosud potvrdila u více než 50 000 lidí, z nichž 1852 zemřelo.

Česko na prahu lockdownu

Jak ukazují čísla, irská situace je podobná té, kterou zažívá Česko v posledních týdnech. Česká republika má momentálně více než 100 tisíc aktivně nakažených a přes 1500 mrtvých. Proto řada odborníků apeluje na vládu, aby zavedla lockdown. Mezi nimi je i datový specialista Petr Ludwig, který také sestavil a podepsal výzvu vědců. V ní apeluje jak na české obyvatele, tak na vládu, aby přistoupila k lockdownu, jinak budeme mít o Vánocích až 15 tisíc mrtvých.

Nejpřísnější opatření nevyloučil ani premiér Andrej Babiš (66), který připustil, že situace je kritická, a pokud nezaberou prozatím nastavená nařízení, k lockdownu dojde. V neděli se na toto téma vyjádřil i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj bude klíčovým momentem konec tohoto týdne, středa až pátek, kdy se uvidí, zda čísla mají tendenci klesat, či nikoli.

Jak včera uvedl Roman Prymula, vláda tento týden o lockdownu jednat nebude. Nejprve chce počkat, zda nezaberou nově nařízená opatření, jako například nošení roušek venku nebo v autě. To by mělo být jasné příští týden.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy