Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Další vlna zdražování: Za elektřinu si příští rok připlatíme, plyn může naopak zlevnit

zvýšení cen
Energetický regulační úřad (ERÚ) ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, jak to bude v příštím roce s cenami elektřiny a plynu. České domácnosti si za elektřinu připlatí, naopak plyn by mohl zlevnit. Zdražení elektřiny se bude podle analytiků pohybovat v řádech stokorun a nebude se týkat všech odběratelů.

Co se týká elektřiny, české domácnosti si v příštím roce připlatí, u plynu bude cena stagnovat nebo se i sníží. Na tiskové konferenci ERÚ o tom ve čtvrtek informovali jeho představitelé. Regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti se prý v roce 2020 zvýší v průměru o 1,3 procenta, u plynu pak regulovaná složka stoupne u domácností a maloodběratelů o 0,53 procenta. Predikce některých analytiků, kteří odhadovali nárůst ceny až o 5 % se tedy nenaplnily.

„Ačkoliv regulovaná složka ceny elektřiny meziročně vzroste, průměrné tempo růstu bude výrazně pomalejší, než jakým rostou ceny v celé ekonomice. Proti loňskému cenovému rozhodnutí se průměrný nárůst regulované složky pro domácnosti podařilo snížit téměř o jeden procentní bod,“ uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Do regulované části ceny patří poplatek za přenos a distribuci. U elektřiny je zahrnut i příspěvek na obnovitelné zdroje energie. O zbylé části ceny potom rozhodují dodavatelé, kde už se ceny liší. Dodavatele si každý člověk volí sám.

Zatímco cena elektřiny se zvedne, plyn by se měl pohybovat ve stejné cenové relaci nebo by mohl být levnější.

Mohlo by vás zajímat

Další články