Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Další vlna rozvolnění přehledně: Kde budeme moct odložit roušky a kde naopak zůstávají?

Další vlna rozvolnění přehledně: Kde budeme moct odložit roušky a kde naopak zůstávají?
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
rozvolnění
Od prvního července budou moct Češi na většině území odložit roušky. S další velkou vlnou rozvolňování se například zruší i omezení otevírací doby restaurací a hospod. Uvolnění se ale netýká Moravskoslezského kraje a v některých bodech ani Prahy, protože obě oblasti nadále zůstávají ohnisky výskytu koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na svých stránkách.

Hlavním bodem rozvolnění, na který se většina lidí těší, je odložení roušek. Povinné však zůstanou v sociálních či zdravotních zařízeních, jako jsou například nemocnice. Lidé už nebudou muset mít zakrytá ústa a nos v MHD či ve vnitřních prostorách. Dopravci ale roušky i nadále doporučují jako prevenci před koronavirem, protože například v autobusech je velká koncentrace lidí na malé uzavřené ploše.

Majitelé stravovacích zařízení uvítají možnost mít otevřeno mezi 23. a 6. hodinou. To se týká mimo jiné také diskoték. V hledištích divadel a kin budou moct diváci konzumovat jídlo a rozestupy už budou pouze dobrovolné.

Roušky v metru zůstanou

Výjimky se ale týkají Prahy a Moravskoslezského kraje. V Praze budou muset cestující nosit roušky v metru, povinné zůstávají i na akcích ve vnitřních prostorách, kde se sejde více než sto lidí.

V Moravskoslezském kraji bude povinné nosit roušky na akcích uvnitř budov s účastí více než sto lidí. Roušky také budou muset nosit osoby, které vykonávají epidemiologicky závažné činnosti v bližším kontaktu než 1,5 metru od klienta. Výjimkou jsou zaměstnanci stravovacích služeb. Týká se to také kadeřníků a holičů. Přeshraniční pracovníci se navíc budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, a to každých deset dní.

Některé oblasti zpřísní nařízení

Ve vybraných obcích Karvinska a Frýdecko-Místecka pak zůstanou roušky povinné uvnitř všech vnitřních prostorů a také v MHD. Na přírodních a umělých koupalištích pak může být ve stejný čas maximálně sto osob. Stravovací podniky budou muset mít zavřeno od 23. do 8. hodiny. Zároveň nově platí i zákaz návštěv zdravotních a sociálních zařízení. Tato nařízení ale platí už od 30. června.

Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na nárůst nakažených v Moravskoslezském kraji, kde se jen za uplynulý víkend otestovalo přes 2000 lidí. Jenom za poslední tři dny přibylo v České republice téměř 800 lidí nakažených koronavirem.

Krajčo a Charlotte si duet nestřihli: Proč s Gottovou dcerou nezapěli Srdce nehasnou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy