Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Další vlna rozvolnění je tady: Děti mohou zpátky do školy a lidi do hospod

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
přehledně
 • Otevírají se vnitřní prostory hospod, restaurací a dalších stravovacích zařízení.
 • Nově se lidé mohou opět ubytovat v hotelu či navštívit koupaliště a wellness centrum.
 • Povoleny budou i návštěvy v nemocnicích nebo hromadné akce do 300 osob.
 • Na základky a střední školy se žáci mohli vrátit dobrovolně.
 • Koronavirová krize v České republice postupně odeznívá a tak dnes odstartovala další rozvolňovací vlna a s ní i určitá pravidla a omezení.

  Restaurace, bary a hospody

  Hosté i personál budou povinně nosit roušky, sundat je budou moct pouze u stolu při konzumaci jídla a pití. Provozovny se budou muset pravidelně dezinfikovat, u vchodu bude umístěna dezinfekce na ruce pro zákazníky. Personál podniků dohlédne na dodržování rozestupů mezi hosty, pokud to bude možné, měli by se od sebe držet dál i zaměstnanci.

  S úderem jedenácté večer se restaurace, hospody, bary nebo noční kluby uzavřou. V této době budou moci mít otevřené pouze výdejní okénko. „Od 23:00 do 6:00 bude možné pouze přes výdej okénka. Důvod je zřejmý. Máme tady určité případy v zahraničí, kde právě díky nočním klubům došlo k nárůstu nakažených. Stalo se to nyní kupříkladu v Jižní Koreji,“ uvedl Vojtěch.

  Koupaliště

  Nasazené roušky budou povinné v celém areálu koupaliště, plaveckého bazénu nebo wellness centra. Návštěvníci ji mohou odložit pouze při cestě do vody, ve vodě nebo při ležení na lehátku. Vláda omezí kapacitu, jedna osoba musí mít k dispozici deset metrů čtverečních. Před vstupem bude nutné vydezinfikovat si ruce.

  V provozu budou sprchy, v šatnách musí být rozestupy alespoň o jednu skříňku. Provozovatel vždy stanoví osobu, která dohlédne a bude zodpovídat za dodržování pravidel. Dvakrát až třikrát denně bude povinné dezinfikovat veškerá zařízení koupaliště. Zakázány budou některé atrakce, ale třeba tobogany mohou fungovat za předpokladu dodržení rozestupů ve frontě.

  Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. Vodu musejí provozovatelé chlorovat do maximální povolené míry, výjimku mají bazény pro kojence.

  Hromadné akce

  Od 25. května nanejvýš pro 300 osob, pokud se epidemiologická situace bude nadále dobře vyvíjet, připustil Vojtěch další rozvolnění. Od 8. června by se kapacita mohla zvýšit na 500 lidí, od 22. června pak na 1000.

  Samozřejmostí jsou dvoumetrové rozestupy návštěvníků a povinné poskytnutí dezinfekce u vstupu. Sportovní nebo společenské akce většího rozsahu budou ještě zakázány.

  Další pravidla

  Nemocnice a domovy seniorů: jedna návštěva na pacienta či klienta denně, povinné dodržování dvoumetrových rozestupů.

  Hotely: stravování formou bufetů, v pokojích kromě úklidu také důkladná a pravidelná dezinfekce klik, vypínačů, ovladačů či telefonů, klimatizace v režimu s omezením recirkulace vzduchu.

  Obchodní centra: od 25. května v provozu restaurace, stále jsou zakázány dětské koutky nebo odpočinkové zóny.

  Letní tábory: od 27. června s přísnými hygienickými opatřeními, stanové nanejvýš se 100 účastníky, ostatní s maximálně 300 lidmi, v případě dobré situace navýšení na 500 lidí.

  Hrady, zámky a zoo: pro hrady a zámky budou platit stejná pravidla jako pro venkovní prostory botanických a zoologických zahrad, tedy rozestupy nejméně 1,5 metru, zákaz shlukování a důsledná hygiena. V uzavřených prostorech je povinná rouška.

  Taxi: cestující i řidič mají povinně roušku, mezi taxikářem a zákazníkem má být ochranná fólie.

  Tetovací a kosmetická studia: i zde bude platit nutnost přísné hygieny a pravidelné dezinfekce. Nemělo by docházet ke shlukování osob.

  Související články

  Další články