Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Další várka rozvolnění: Roušky ve školách končí, hudba se vrátí do restaurací

První školní den je tady!
Zdroj: Profimedia
Rozvolnění

Vláda dnes oznámila řadu nových rozvolnění, která se týkají škol, obchodů i kultury. Žáci i učitelé budou moct odložit roušky ve všech školách, do maloobchodu bude moct více zákazníků a v kultuře se navýší počet účastníků. Kromě roušek ve školách vejdou rozvolnění v platnost 1. července.

Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na Twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.

"I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách," uvedl Plaga. Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními kraji, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel, nad hodnotou 30. Epidemická situace se tam ale zlepšila.

Úleva pro maloobchod

Od 1. července pak bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.

Od stejného data bude v restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší maximální možné zaplnění na 75 procent kapacity.

Povolí se konzumace v kině

Rozvolnění se od 1. července dočká i kultura. Zvýší se totiž maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Od stejného data bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy