Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Další smutný rekord: V neděli přibylo 9292 nakažených. Nejvíce od začátku pandemie

Koronavirus: V neděli přibylo přes 9 tisíc nakažených
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Po dvou dnech, kdy v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených klesly, byl tentokrát přírůstek proti minulé neděli zhruba o 1000 případů covidu-19 vyšší. Laboratoře přitom provedly méně testů než před týdnem. Počet hospitalizovaných s koronavirem se mírně zvýšil na 5804 pacientů, v těžkém stavu je 947 z nich. Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1200, k dnešku na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1201 nově potvrzených nákaz. 

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v Česku 128 510 případů koronaviru. Je to zhruba o 21 000 případů více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se od minulé neděle zvýšil o více než 400 lidí. Přibylo 165 pacientů v těžkém stavu.

Stále vysoký je také počet obětí nákazy. S covidem-19 v minulém týdnu v Česku zemřelo 635 lidí. O týden dříve to bylo 672 zemřelých. Je ale pravděpodobné, že údaje z posledních dní se při dalších aktualizacích ještě zvýší. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Nová mutace v ČR potvrzena

V České republice byla také potvrzena nová varianta koronaviru s názvem omikron. Nakazila se jí žena z Liberecka, která do ČR přicestovala z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj.

„Budeme se snažit maximálně eliminovat rizikové importy z těch zemí, kde se nákaza šíří touto variantou více,” okomentoval potvrzenou nákazu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V Ženevě začne od pondělí třídenní mimořádné shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO) za účasti ministrů zdravotnictví 194 členských zemí, kteří budou jednat o reformách, které by měly předejít budoucím pandemiím. Při pokračující pandemii nemoci covid-19 vyvolala v posledních dnech znepokojení nová varianta koronaviru omikron, která byla odhalena v Jihoafrické republice. Vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy