Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Další rána pro vášnivé kuřáky: Z pultů obchodů brzy zmizí mentolové cigarety

Další rána pro vášnivé kuřáky: Z pultů obchodů brzy zmizí mentolové cigarety
Zdroj: Profimedia.cz
omezení
Po zákazu kouření v hospodách a po zákazu cigaret s ovocnou příchutí, jakými byly například borůvky, jahody či jablka, přichází další rána. Příznivci tabáku s nádechem svěžesti se budou muset rozloučit s takzvanými mentolkami, které z pultů zmizí už v květnu letošního roku. A to není jediná změna.

Už v květnu letošního roku na všech trzích EU budou zakázány mentolové cigarety a cigarety obsahující mentolové kapsle. To vyplývá z evropské směrnice o tabákových výrobcích, která v roce 2014 zavedla zákaz cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret s charakteristickými příchutěmi.

Zákaz byl zaveden už v roce 2014, u mentolových cigaret však výrobci využili přechodného období. To končí 20. května 2020, kdy si dokonce už ani v bezcelní prodejně nebudete moct ochucené cigarety zakoupit.

Osoby kouřící zahřívané tabákové výrobky mají ovšem štěstí a mentolky si stále budou moci pořídit, zákaz se na ně totiž nevztahuje. Pokud jste tedy příznivci ochuceného tabáku a přemýšlíte o přechodu z běžných cigaret na zahřívaný tabák, v květnu bude ten správný čas.

Daňový balíček

Už prvního ledna letošního roku vstoupil v účinnost daňový balíček zvyšující spotřební daň na tabákové výrobky. Daň na krabičku s 20 kusy cigaret vzroste o zhruba 12 až 13 korun. Pokud balíček vyjde ve Sbírce zákonů v roce 2019, nové sazby budou platit od 1. března 2020. V tu chvíli se spustí tříměsíční lhůta pro doprodej zásob a od 1. června 2020 budou moci obchodníci prodávat už jen cigarety s novou sazbou daně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy