Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Další obrat: Nevím, o čem Číňané mluví, hrozba Huawei je vážná, říká Babiš

Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
Čínské telefony
Když se Andrej Babiš minulou neděli setkal s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem, následovalo zmírnění stanoviska ohledně smartphonů Huawei a ZTE. Čínská strana se totiž cítila znepokojena varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), které Babiš po jednání zlehčoval a odsoudil, že nebyla vypracována odborná analýza. Alespoň to tvrdila čínská strana. Teď premiér Babiš tvrdí, že neví, o čem to čínský velvyslanec mluví.

Andrej Babiš a čínský velvyslanec Čang Ťien-min spolu minulou neděli jednali o varování NÚKIB. Podle úřadu představují totiž čínské telefony Huawei a ZTE bezpečnostní hrozbu. Babiš nejprve prohlásil, že všechny mobily „musí pryč“ z vlády, po schůzce však začal otáčet.

Kritizoval postup NÚKIB, podle premiéra měl úřad předložit podrobnou analýzu, ale neučinil tak. A zavelel, že telefony mohou na Úřadě vlády zůstat. Ve čtvrtek ale znovu uvedl, že varování o bezpečnostních rizicích bere vážně.

„Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany,“ řekl Babiš serveru iRozhlas.cz. „Takže nevím, o čem pan velvyslanec mluví. Jeho komunikace, je, jak jsem řekl, velice neobvyklá. Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má předložit na vládu 7. ledna,“ dodal předseda vlády.

NÚKIB se ve varování odvolává na zjištění spojenců. Problémem má být především zřízení, které panuje v Číně, což je domovská země obou výrobců smartphonů.

Související články

Další články