Nejbohatší britská spisovatelka J. K. Rowling (47) se po několika knihách o čarodějnickém učni Harrym Potterovi, které se staly bestsellery, rozhodla vydat knihu pro dospělé s názvem Prázdné místo.

A o čem přesně román je? Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky. Pagford rozhodně není tím, čím se na první pohled zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje.

„Prázdné místo je velkolepý a skvěle napsaný román o soudobé společnosti. J. K. Rowling vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás, a možná víc, než by se mohlo na první pohled zdát,“ říká šéfredaktorka nakladatelství Plus Martina Mašínová.

J. K. Rowling je autorkou série sedmi knih o Harrym Potterovi, které vycházely v letech 1997–2007. Knihy vyšly ve dvou stovkách zemí, přeloženy byly do 74 jazyků a prodalo se jich přes 450 milionů výtisků. Na základě série vzniklo osm filmů. Spisovatelka je nositelkou mnoha ocenění včetně Řádu britského impéria, který jí udělila královna Alžběta II. za zásluhy o dětskou literaturu, španělské Ceny prince asturského, francouzského Řádu čestné legie a nejvyššího ocenění pro autory dětských knih – Ceny Hanse Christiana Andersena. Angažuje se v mnoha charitativních hnutích včetně podpory znevýhodněných dě­tí.