Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Další dodavatel energií zdražuje. Havlíček nabídl pro nejohroženější domácnosti řešení

Další dodavatel energií zdražuje. Havlíček nabídl pro nejohroženější domácnosti řešení
Zdroj: Profimedia.cz
Energie

Energetická krize dopadla i na společnost Armex Energy, která začala převádět zákazníky s fixními cenami na nové tarify. Zdražení se tak může dotknout přibližně až 100 tisíc odběratelů. Ministr Karel Havlíček pak informoval, že hruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc.


Armex Energy podle Hospodářských novin začal informovat své zákazníky, že je od 15. listopadu převede na nový tarif, tedy jinými slovy že se jim zdraží platba ze energie. "Energetická krize, kterou kvůli tvrdé politice Ruska zažívá celá Evropa, je zcela bezprecedentní a fixní ceny bohužel v této situaci udržet nelze. Ceny energií na evropských energetických burzách od jara vzrostly zhruba pětinásobně. Pro srovnání cenové výkyvy se v době před krizí pohybovaly plus minus kolem 20 procent," uvedl pro TN.cz generální ředitel a spoluvlastník Armex Energy Hynek Sagan.

Společnost se tak zařadila mezi mnoho dalších, na které dopadla energetická krize. Už v půlce října přišlo oznámení od dceřiné společnosti Armex Energy, Kolibřík energie, že přestane svým zákazníkům od 19. října dodávat plyn a elektřinu. V říjnu také skončila společnost Bohemia Energy, která zásobovala necelý milion odběratelů. Řadu Čechů tak čeká krušná zima.

Stát poskytne pomoc

Zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít ale nárok na takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc. Na dnešním brífinku to řekl vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Týkat by se to tak podle něj mohlo 400 až 500 tisíc domácností. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přitom krátce před tiskovou konferencí oznámilo, že nemá žádné nástroje, s jejichž pomocí by mohlo řešit dopady zdražování energií a vysokých záloh.

Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka hmotné nouze. Pro přidělení této podpory se podle zákona zkoumá příjem a majetek žadatelů a jejich blízkých i další skutečnosti. Získat ji mohou jen osoby ve vážné tísni.

Situaci podle MPSV musí řešit ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad vůči dodavatelům energií. Podle zástupců MPSV jsou zálohy za energie u dodavatelů poslední instance stanoveny nestandardně. Tiskové oddělení uvedlo, že "nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele" a měl by být k dispozici garanční fond pro případ pomoci.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy