Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Další covid chaos! Některé laboratoře odmítly testovat zdarma očkované, platba jen v hotovosti

Testování na covid: Některé laboratoře odmítly testovat zdarma očkované
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
testování

Stoupající počet nakažených covidem-19 donutil vládu ke zpřísnění opatření. Nová pravidla však do společnosti vnesla notnou dávku chaosu. Některé laboratoře si špatně vykládají podmínky testování platné od 1. listopadu a lidem, kteří mají na testování zdarma nárok, odmítají službu poskytnout, a navíc žádají o platbu v hotovosti. Vyplývá to z vládních opatření.

Kdo má nárok na test zdarma

Jaká jsou současná pravidla pro testování na koronavirus? Na stránkách ministerstva zdravotnictví se uvádí, že se mohou nechat otestovat všechny osoby, které jsou účastny veřejného zdravotního pojištění v České republice. Na odběrovém místě předloží průkaz pojištěnce nebo náhradní doklad.

Od 1. listopadu 2021 dochází ke změně. Testy budou z veřejného zdravotního pojištění hrazené pouze osobám mladším 18 let, lidem očkovaným alespoň jednou dávkou vakcíny a těm, kteří nemohou být očkovaní ze zdravotních důvodů. Hrazené samozřejmě zůstávají také testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice.

Od 1. listopadu se rovněž zkracuje platnost testů. Validita negativního PCR testu bude nově 72 hodin, negativní výsledek antigenního testu pak bude platný 24 hodin od provedení odběru.

Negativní zkušenost čtenářky Hany

"V pondělí jsem začala cítit příznaky nachlazení, kvůli rodičům jsem se chtěla pro jistotu nechat otestovat. Na infolince hygieny mi řekli, že mi žádanku na test vydat nemohou, že musím počkat na výsledky trasování, nebo že mám zavolat obvoďákovi, aby mi žádanku na test vystavil. Ten to odmítl s tím, že to nevystavuje," popsala pro eXtra.cz čtenářka Hana z Prahy.

Zavolala tedy na oficiální covid infolinku 1221 Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), kde jí potvrdili, že jakožto dvakrát očkovaná, která byla navíc na posledním testu před několika měsíci, má testování i v listopadu zdarma. Čtenářka se tedy zaregistrovala online na úterní ráno na odběrné místo v Praze 8. A začalo martyrium!


"Přišel mi sice potvrzovací e-mail, že mám testování zdarma, ale pracovníci odběrného místa po mně přesto vyžadovali platbu v hotovosti. Test jsem potřebovala kvůli strachu o rodiče, proto jsem se po delším handrkování nakonec rozhodla zaplatit. Bylo to v hotovosti, na odběrném místě nefungoval platební terminál," doplnila.

Potvrzení o zaplacení nakonec dostala alespoň vypsané rukou, na odběrném místě prý nefungovala ani tiskárna. Stejně na tom byli i další lidé, kteří sice splňovali vládní podmínky pro testy zdarma, ale také museli platit.

Čtenářka poté volala opět na infolinku ÚZIS. "Pracovnice mi potvrdila, že laboratoř skutečně porušila aktuální platná nařízení, a budou se tomu věnovat. Navíc je to prý od pondělí častý problém. Mám si písemně zažádat laboratoř o vrácení peněz," doplnila čtenářka Hana.

Reakce ÚZIS a ministerstva

Redakce eXtra.cz zažádala prostřednictvím e-mailu o vyjádření a rady, jak v podobných případech postupovat. Odpověď zněla takto: "Dobrý den, z důvodu pracovní neschopnosti, prosíme, posílejte novinářské dotazy z médií na adresu tiskového odboru Ministerstva zdravotnictví ČR."

Nevzdali jsme se a kontaktovali jsme se stejným dotazem i tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Na jejich reakci stále čekáme.

Komunikace s laboratoří

Paní Hanka se rozhodla kontaktovat přímo laboratoř, která testování na koronavirs nabízí. Po sérii urgencí a telefonátů nakonec odběrná laboratoř uznala, že nepostupovala správně. Nabídla vrácení peněz do čtrnácti dnů.

Máte i vy podobnou zkušenost jako paní Hanka? Napište nám.


Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy