Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Další chaos kolem restrikcí: V restauraci od sebe, v klubu hezky tělo na tělo

Policisté i hygienici kontrolovali pražské kluby kvůli šíření nákazy koronavirem.
Zdroj: Pixabay
koronavirus

Nová opatření, která schválila vláda Petra Fialy a následně představila na tiskové konferenci, pořádek do covidového chaosu nepřinesla. Zatímco totiž v restauracích platí povinnost odvozovat počet návštěvníků podle míst k sezení, v tanečních klubech a diskotékách nic takového neplatí. 

Vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla přibrzdit silvestrovské oslavy, jenže zároveň musela zareagovat na verdikt Nejvyššího správního soudu. Zatímco restaurace budou muset počítat návštěvníky podle počtu míst k sezení a zajistit rozestup 1,5 metru, taneční kluby a diskotéky žádnou takovou povinnost nemají. Zůstala jim však podmínka maximální kapacity 50 lidí v případě hromadných akcí. Jenže zde je opět háček - pokud klub žádnou akci nepořádá a jen má otevřeno, může si do podniku pustit, kolik hostů chce.

Změna je podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platná od čtvrtka, stejné znění vláda včera schválila také pro období od 3. ledna. Úpravu opatření doznalo také v případě kontroly dokladů o dokončeném očkování či prodělání nemoci covid-19. Provozovatelé služeb k tomu budou od 3. ledna muset používat mobilní aplikaci ministerstva zdravotnictví čTečku.

Co nadále platí

Povinnost nepřipustit v podniku více hostů, než je míst k sezení, tak bude nadále platit pro gastronomické podniky, herny či kasina. Lidé musejí být zároveň usazeni tak, aby mezi nimi byl odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou hostů sedících u jednoho stolu. I v tomto případě ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pravidlo odstupu neplatí pro diskotéky a taneční kluby.

Provozovatelé obchodů a služeb nebudou mít nadále povinnost aktivně bránit, aby se lidé mezi sebou shromažďovali v kratších vzdálenostech než 1,5 metru. Zůstává ale povinnost zajistit řízení front čekajících zákazníků uvnitř i před provozovnou, a to hlavně prostřednictvím označení prostoru pro čekání a umístění značek pro minimální rozestupy.

Do restaurací, hotelů, ale třeba také do kadeřnictví nebo salonů krásy budou moci nadále až na výjimky jen lidé, kteří mají alespoň 14 dní po dokončení očkování, a ti, kteří v posledním půl roce prodělali covid-19. Doklad budou muset nově provozovatelé kontrolovat výhradně prostřednictvím aplikace čTečka. O této povinnosti mluvil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už minulý týden po jednání vlády. Tehdy ale resort toto pravidlo do opatření nevepsal.

Restauratér a garant projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner už dříve ČTK řekl, že v případě podnikatelů v gastronomii je nutnost použití čTečky problém. Nelze podle něj české podnikatele srovnávat s těmi v Německu nebo Francii. Tuzemští mnohdy podle něj nemají prostředky na to, aby si mohli čtečku QR kódů pořídit. Komplikace to je podle něj hlavně na vesnicích. Ne všichni tak budou podle něj schopni povinnost dodržet.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy