Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Dagmar Havlová oblékla sako Václava Havla: Je tak pořád se mnou, říká

Bývalá manželka Václava Havla si bustu pochvalovala.
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
zajímavost

Odhalení busty dramatika, disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla se zúčastnilo mnoho významných osobností včetně dřívější první dámy Dagmar Havlové (68), která na slavnostní předání oblékla pánské sako. Šedé sako ovšem nebylo dámské, ale pánské a nepatřilo nikomu jinému než jejímu milovanému zesnulému manželi Václavu Havlovi. Serveru iDnes prozradila, proč jeho oblečení nosí.

Není to poprvé, co se dřívější první dáma Dagmar Havlová oblékla do saka svého zesnulého manžela Václava Havla. Na slavnostní předání busty od sochařky Marie Šeborové v jeho oblíbené pražské kavárně Slavia zvolila šedý model, jenž nosí na speciální akce pro štěstí.

Jeho oblečení nevynesla poprvé

"Já nosím jeho věci velmi často, protože je se mnou. Já jsem ráda, že je pořád se mnou. Je to pro štěstí a myslím si, že to sem i patří," vysvětlila v rozhovoru z roku 2014 pro idnes.cz.

Během odhalení busty také zavzpomínala na časy, kdy se přejmenovávaly ulice a určité sochy, hroby i busty se posílaly do lapidária. "Pevně doufám, že tato busta nikdy v lapidáriu neskončí, podobně jako v této zemi nikdy v lapidáriu neskončí svoboda a demokracie," řekla Dagmar Havlová, která za doprovodu klavíru zazpívala i Havlovu oblíbenou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou.

V kavárně se busta neodhalovala, jak bývá zvykem, protože podle pořadatelů už byla vidět během celého dnešního dne. Umístili ji na klavír, který k prostředí kavárny dlouhodobě patří. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v krátkém proslovu projevil přání, aby se Havel, jehož význam pro demokracii se často připomíná v USA a nejen nadace Havlovy knihovny tam jeho odkaz propaguje, připomínal také v České republice.

Od úmrtí vůdčí postavy sametové revoluce a inspirátora mnoha hnutí za svobodu a demokracii v celém světě uplyne v prosinci deset let.


Související články

Další články