Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Dáda se může vyhnout trestu za nehodu s 2,5 promile v krvi! Odborník prozradil, co musí herečka udělat

Zdroj: archiv
+ Dalších 19 fotografií
Jízda pod vlivem alkoholu se těžce nevyplatila herečce Dagmar Patrasové (62), která bourala ve středu na pražských Vinohradech. Jak se redakci eXtra.cz podařilo zjistit, policie naměřila idolu dětských srdcí při dechové zkoušce 2,5 promile alkoholu v krvi. To je trestný čin, za který herečce může hrozit podmínka nebo dokonce kriminál... Jenže existuje i řešení, jak se takovému trestu může oblíbená herečka vyhnout. Redakce eXtra.cz oslovila odborníka přes dopravu, advokáta a obhájce řidičů Tomáše Maxu, který prozradil, že teoreticky může být Dáda v klidu. Má to však své ale...

Nejoblíbenější dětská herečka bourala v Praze se svým Mercedesem. Policie jí při dechové zkoušce opakovaně naměřila 2,5 promile To, že Dáda Patrasová skutečně nadýchala, potvrdil mluvčí policie Tomáš Hulan i muzikant Felix Slováček. Jenže po nehodě Dáda začala tvrdit, že žádný alkohol neměla. Pila prý pouze den před nehodou... Je to vůbec možné, aby tedy nadýchala tak vysoké hodnoty? Přední český advokát přes dopravu Tomáš Maxa promluvil pro eXtra.cz, kolik by Patrasová musela mít promile předtím. A také to, zda se může trestu nějak vyhnout.

Co Dádě Patrasové hrozí za trest, když nadýchala 2,5 promile a způsobila dopravní nehodu?

Pokud měla ve své krvi opravdu 2,5 promile alkoholu a způsobila dopravní nehodu, hrozí jí podle trestního zákona trest odnětí svobody až na 3 roky. V praxi jí však vězení nehrozí, protože pokud se podobného jednání v minulosti nedopustila, reálně jí hrozí podmíněný trest, pokuta a samozřejmě zákaz řízení. Kromě toho obdrží 7 trestných bodů.

Může nějak zabránit uložení trestu?

Pokud by se chtěla vyhnout záznamu v trestním rejstříku, může usilovat o podmíněné zastavení trestního stíhání. To ve své podstatě spočívá v tom, že se trestní stíhání přeruší a obviněnému se stanoví zkušební doba. Pokud se během ní nedopustí závažnějšího přestupku ani trestného činu, trestní stíhání se definitivně zastaví. K tomu postupu však soudy přistupují zpravidla tehdy, pokud je obviněný bezúhonný, nemá závažnější záznamy v kartě řidiče a složí podstatnou částku na pomoc obětem trestných činů. Často se také musí zavázat, že během zkušební doby nebude řídit motorová vozidla.

Mohlo jít při hodnotě 2,5 promile alkoholu o zbytkový alkohol?

To pochopitelně nemohu vyloučit, nicméně pokud měl alkohol pocházet z předchozího dne, musela by mít o půlnoci více než 4 promile.

Škodu způsobenou při dopravní nehodě za Dádu zaplatí pojišťovna z povinného ručení?

Pokud dopravní nehodu způsobila pod vlivem alkoholu, pojišťovna za ní sice škodu zaplatí, ale následně po ní bude vymáhat celou vyplacenou částku.

Související články

Další články