Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Dabér Simpsonových se omlouvá za rasismus: Nebuďme másla, chytá se za hlavu český protějšek

Hank Azaira daboval Inda Apua 30 let.
Zdroj: Profimedia
seriál

Slavný americký herec a dabér Hank Azaira podlehl mediálnímu tlaku a veřejně se omluvil všem Indům za to, že desítky let daboval postavu indického prodavače z večerky Apua v seriálu Simpsonovi. Podněcoval tím prý rasismus.

Hank Azaira, který ukončil spolupráci se seriálem, se stal nechtěně terčem kritiky za to, že dabuje indickou postavu, majitele indické večerky, která iniciuje k rasismu a zažívá rasistické stereotypy. Herec a dabér je běloch a některým vadí, že dabuje Inda, jenž je pochopitelně specifický ve svých úvahách a životním stylu.

Postavu Apua, provozovatele večerky Kiwik-E-Mart, dabuje herec od roku 1990, a jak sám umělec uvádí v jednom z podcastů, kritiku začal pociťovat již v roce 2017. Podle jeho slov byla tato postava vytvořena s dobrým úmyslem, ale v dnešní době a společenském klimatu je skutečně možné vnímat tuto postavu v seriálu jako oběť strukturálního rasismu. Opravdu je možné, že to, jak tvůrci seriálu vykreslují postavu indického prodavače, může podněcovat zakořeněný rasismus.

„Nastal čas s tím přestat. Měl jsem štěstí, že jsem vyrůstal jako bílý kluk z Queensu. Cítím, že bych se měl omluvit každému Indovi v USA i na celém světě“.

Lidé v okolí herce na jeho obranu říkají, že je celá kauza postavená na hlavu, protože "kdyby se mělo obsazení dabingu řídit podle těchto pravidel, nesměl by dabér namlouvat ani šerifa Wigghuma, protože není opravdový policista“.

Tvůrce seriálu Matt Groening v pořadu Newsbeat uvedl, že seriál se pokoušel s tímto problémem vypořádat tak, že v jednom z dílů se Líza Simpsonová zadívá do kamery a říká: „Něco, co začalo před několika desetiletími a všichni tomu tleskali, je nyní politicky nekorektní. Co naděláme“.

Pro postavu Apua v této souvislosti momentálně hledají šéfové seriálu nového, vhodnějšího dabéra.

Vítězslav Bouchner, který také dabuje Inda Apu, ale pro české publikum, a postavě dává hlas už téměř 30 let, se k tématu vyjádříl velmi svérázně:

"Co se to děje v tomhletom světě? Je tady ještě něco normální? Indové nečekají na žádné omluvy, nevidím problém v tom, udělat si z někoho legraci, pokud si umíme udělat legraci sami ze sebe. V Simpsonových se navíc jedná o úžasný humor, laskavý, nádherný, který nikomu neubližuje. Seriál Simpsonovi hladí a léčí, je to krásná práce. Vyrostli na něm generace. Jako Ind Apu mám osmerčata, vždyť je to krásný. Apu je emigrant, který si otevřel večerku, to tady u nás máme na každém rohu a nikomu to nevadí. Je to ubohý, všechny ty řeči o rasismu a terorismu. Copak jsme takhle nenormální a ujetí? Bože, to nemůžu říct, že je někdo černoch? Proč bych nemohl dabovat Inda? Žijeme ve světě, kde nemůžeme říkat své názory? Ten americkej blbeček, který to dabuje 30 let, se zbláznil, vydělal tím šílený peníze, a teď se bude omlouvat? 30 let mu to nevadilo a teď tohle. Víte, kolik mám za dabing já? Já když dostanu 500 korun za den, tak smekám před paní produkční. Hank Azaira má za jeden díl jako já za půl roku. Já mu to samozřejmě přeju, ale že se bude omlouvat všem Indům? Američané se zbláznili. Je mi 73 a je mi z toho špatně. Záměrně hovořím otevřeně, nebuďme másla! Nevěřil bych, že se dočkáme takových nesmyslů".


Outsider a Insider: Kabát z ostudy v šatníku Miss World Kuchařové a pomsta Tiffany RichBitch

Související články

Další články

Nejnovější kauzy